اوج گیری دلار و سکه در هفته گذشته

دلار و سکه دو دارایی که رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند در این هفته بار دیگر اوج گرفتند و در بازار سرمایه با بازدهی روبرو شدند. به گمان برخی از کارشناسان در این بازارها نیز با کمی حباب روبرو هستیم. گفتنی افزایش قیمت طلای جهانی و کاهش بازده دیگر بازارهای موازی در روی آوردن سرمایه‌ها به بازار ارز و سکه تأثیرگذار بوده است.

بعد از دو ماه که بورس با بازده نزدیک به 18 درصد در صدر بازارهای پرسود قرار داشت اینک دلار با بازده 6.6 درصد، یورو با بازده 6.1 درصد، طلا با بازده 2.5 درصد و سکه با بازده 1.4 درصد به بازار سرمایه‌گذاری بازگشته‌اند. بورس نیز در عقب‌گردی شدید به 4 درصد بازدهی رسیده است.

بیشتر بخوانید:

سامانه نیمایی چیست و چه مزایایی دارد؟

آموزش گام به گام ثبت نام در بورس

پیش‌بینی کاهش قیمت طلا و ثبات ارز در این هفته

قیمت دلار در بازار تهران

 البته تدابیری اندیشیده شده برای جلوگیری از نوسانات و اتفاقات سال‌های پیش مانع از تغییرات شدید در بازار ارز و سکه شده است. ما بی شک با نوسانات قیمت همانند بازار خودرو و موبایل در این بازارها مواجه نخواهیم شد.

دلار تهران در روز شنبه 20 اردیبهشت ماه با نرخ فروش 15 هزار و 850 تومان کار خود را شروع کرد و در روز پنج شنبه 25 اردیبهشت ماه ساعت 2 بعد ازظهر به قیمت 16هزار و760 تومان رسیده بود. بیشترین و کمترین قیمت دلار تهران در این هفته به ترتیب برابر 16 هزار و 860 تومان در مقابل  15 هزار و 850 تومان بوده است.

نمودار تغییرات قیمت دلار تهران و سکه نسبت به روزهای هفته  با مشخص شدن قیمت گشایش، بیشینه قیمت، کمترین قیمت و قیمت پایانی رسم شده است.

همانگونه که مشخص است قیمت دلار از ابتدای هفته چهارشنبه روند افزایشی داشته است و تنها روز پنجشنبه کمی از قیمت آن کاسته شده. نمودار زیر نیز میانگین قیمت دلار تهران را نشان می‌دهد که به صورت پیوسته افزایش یافته است.

صرافی ملی در روز شنبه (20 اردیبهشت) با نرخ فروش 15 هزار و 700 تومان آغاز به کار کرد و در روز پنج شنبه با قیمت 16 هزار و 850 تومان به فعالیت خود پایان داد. این هفته دلار تهران هفته پرنوسانی را پشت سر گذاشت به طوری که افزایش قیمت، در روز یکشنبه (21 اردیبهشت) 400 تومان، روز دوشنبه 300 تومان، روز  سه‌شنبه100تومان، روز چهارشنبه 150 تومان و روز  پنجشنبه 100 تومان ثبت شد. بنابراین قیمت دلار صرافی این هفته 1 هزار  و 50 تومان بیشتر شد.

نمودار زیر انحراف معیار دلار تهران است. انحراف معیار به معنای پراکندگی قیمتی نسبت به مقدار میانگین است. در نمودارهای زیر سعی شده است با دقت این تغییرات مشخص و ثبت گردد.

قیمت سکه در بازار

سکه نیز روز شنبه 20 اردیبهشت به قیمت 6 میلیون و 800 هزار معامله شد و  روز پنجشنبه 25 اردیبهشت به قیمت 7 میلیون و 100 هزار تومان رسیده بود. سکه به بیشینه قیمت 7 میلیون و  450 هزار تومان در مقابل کمینه قیمت 6  میلیون و 770 هزار تومان رسید.

آنگونه که مشخص است رشد قیمت تا روز سه‌شنبه افزایش را نشان می‌دهد اما در این روز بازار از رشد قیمت حمایت نکرده است و روند روز به کاهش گذاشته. البته در روز چهارشنبه قیمت سکه به بالاترین قیمت خود رسید اما پس از آن روند نزولی پیدا کرد. نمودار زیر نیز میانگین قیمت سکه را در هفته نشان می‌دهد که در طول هفته افزایش یافته و در روز چهارشنبه به حداکثر خود رسیده است.

انحراف معیار به معنای پراکندگی قیمتی نسبت به مقدار میانگین است .در نمودارهای زیر سعی شده است با دقت این تغییرات مشخص و ثبت گردد.

تهیه و تولید: واحد تحلیل و توسعه صرافی رادین

 

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!