بررسی نوسانات ارز و طلا از اول تا هشتم خرداد ماه و چشم‌انداز هفته

بررسی نوسانات ارز و طلا از اول تا هشتم خرداد ماه و چشم‌انداز هفته

هفته گذشته دلار، یور و سکه هفته کم‌نوسانی را گذراندند. نرخ فروش دلار در صرافی ملی در روز اول خرداد برابر  17 هزار و 200 تومان بود و در پایان هفته یعنی هشتم خرداد این رقم به عدد 17 هزار و 50 تومان رسید. این به معنای کاهش 150 تومانی نرخ دلار در صرافی ملی نسبت به دو هفته آخر اردیبشت است. روند کاهشی دلار در هفته اول خرداد قابل تأمل است.

سکه امامی در صرافی رادین در روز اول خرداد با عدد هفت میلیون و 750 هزار تومان معامله شد. در تمام روزهای هفته قیمت سکه روند نزولی داشته است و در روز هشتم خرداد قیمت سکه به هفت میلیون و 330 هزار تومان تنزل یافت.

بیشتر بخوانید:

پیش‌بینی نوسانات ارز و طلا در هفته آخر اردیبهشت

اوج گیری دلار و سکه در هفته گذشته

چشم انداز این هفته

  1. هفته گذشته به دلیل تعطیلات عید فطر بازارها چند روز فعالیت نداشتند و یکی از دلایل کاهش قیمت‌ها، می‌تواند این عامل باشد. در هفته دوم خرداد هم در ایران دو روز تعطیلی است و این تعطیلات می‌تواند بر ثبات و نوسان کم بازارها تأثیر گذارد.
  2. بازار سرمایه از هفته آخر اردیبهشت وارد فاز اصلاح قیمتی شده و از حرکت سریع و پرشتاب آن کاسته شده است. رشد شاخص بورس بر قیمت دلار تهران تاثیر می‌گذارد و با ادامه روند اصلاح پیش‌بینی می‌شود از اثر نامطلوب و هیجانی این بازار بر بازار ارز و طلا و تغییر زیاد در قیمت‌ها کم شود.
  3. در اردیبهشت ماه با فاصله نرخ سکه صرافی و سکه بورس کالا، تقاضای سکه زیاد شد و همین عامل محرک رشد قیمت آن بود. اما با محدود شدن دامنه نوسانات توسط ناظر بازار و محدودیت زمانی در خرید و فروش، پیش‌بینی می‌شود بازار سکه مانند هفته اول خرداد، نتواند نوسان زیادی را تجربه کند.
  4. در هفته اول خرداد قیمت دلار تهران و یورو روند کاهشی داشتند. دلار تهران در بازار غیررسمی به مرز روانی بازار در عدد 17 هزار و 400 رسید، اما با افزایش انس از ریزش بیشتر این بازار جلوگیری شد. چشم‌انداز آینده در میان مدت برای بازار انس همچنان صعودی است و همین عامل می‌تواند از کاهش قیمت در بازار ارز و طلا جلوگیری کند.
  5. بعد از شیوع کرونا تقاضای وارداتی و عرضه صادرات کم شد. در خرداد ماه سناریو مهم این است که اگر تقاضا زیاد شود و عرضه ارز به خصوص در سامانه نیما کم باشد، رشد قیمت بازارها همچنان ادامه پیدا می‌کند.

تهیه و تنظیم : واحد تحقیق و توسعه صرافی رادین

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!