خط فقر در تهران به 4,5 میلیون تومان رسید

خط فقر در تهران به 4,5 میلیون تومان رسید

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات مجلس در عرض دو سال خط فقر برای خانوار چهار نفره در شهر تهران رشدی 80 درصدی داشت و از 5/ 2 میلیون تومان اکنون به 5/ 4 میلیون تومان رسیده است

به گزارش رادین به نقل از فارس اوایل این هفته، محمد قاسمی سرپرست مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس گزارشی درباره وضعیت اقتصادی کشور و راهکارهای اصلاح آن به نمایندگان مجلس یازدهم ارائه داد.

بخشی از این گزارش، به بررسی آمارهای مرتبط با فقر مطلق اختصاص داشت. فقر مطلق را می‌توان ناتوانی در کسب حداقل استاندارد زندگی تعریف کرد. در واقع، فقر مطلق عدم دسترسی به حداقل‌های معیشت در جامعه است که با توجه به تفاوت هزینه های زندگی در مناطق مختلف کشور متفاوت محاسبه می‌شود.

براساس بررسی‌های مرکز پژوهش های مجلس، نرخ تورم بالا در سال‌های اخیر منجر به رشد قابل توجه خط فقر در شهر تهران و سایر نقاط کشور شده است. این موضوع در کنار کاهش قابل توجه درآمد سرانه منجر به رشد نرخ فقر در این سال ها شده است و شواهد موجود نشان از روند فزاینده این متغیر در سال‌های 1398 و 1399 دارد.

 آمارهای فوق نشان می دهد خط فقر خانوارهای چهار نفره در شهر تهران ظرف 2سال اخیر (سال های 97 و 98)، از 5/ 2 میلیون تومان به 5/ 4 میلیون تومان رسید یعنی 80 درصد افزایش یافت.

 

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!