هفت قدم تا شروع تجارت اینترنتی

امروز تجارت اینترنتی و تجارت الکترونیک به بازاری گسترده تبدیل شده است که طرفداران خود را دارد. بازاریابی و فعالیت در این بازار نیز فوت و فن مخصوص به خود را دارد. برخی از کارشناسان دنیای مجازی با رصد فعالیت‌های هزاران نفر از کاربران دنیای دیجیتال به الگوهایی دست یافته‌اند و بر اساس آن راهکارهایی را برای جذب و فروش بهتر ارائه داده‌اند. در این مقاله به هفت گام برای راه‌اندازی کسب و کاری کوچک در دنیای مجازی می‌پردازیم که یک به یک باید رعایت شود. این هفت گام عبارتند از:

 1. نیاز بازار را پیدا کنید؛
 2. طرحی را بچینید که قابلیت فروش داشته باشد؛
 3. سایتی کاربرپسند را طراحی کنید؛
 4. از مرورگرهای اینترنتی برای کشاندن ترافیک کابران به سایت خود بهره‌برداری کنید؛
 5. برای سایت خود اعتبار حرفه‌ای کسب کنید؛
 6. مشتریان خود را دنبال کنید و امکان ثبت نام ایمیلی را ایجاد کنید؛
 7. درآمد خود را از راه فروش خدمات ویژه افزایش دهید.

هر تازه‌واردی می‌تواند با توجه به این گام‌ها کسب‌وکار خود مورد علاقه خود در فضای اینترنت توجیه‌پذیر کند.

بیشتر بخوانید:

 ورود به فصل تجارت اینترنتی

بازارهای سودده در شرایط رکود

گام اول: یافتن بازار

اشتباه بیشتر کسب‌وکارها در گام نخست این است که با جای نگاه بر بازار، بر محصول خود تأکید می‌کنند. استراتژی درست در ورود در هر بازاری این است که مشخصات بازار به صورت کامل، ارزیابی و سنجیده شود و نیازمندی‌ها مردم و خلأهای بازار واکاوی شود.

برای اینکه شانس موفقیت‌تان را کسب‌وکار اینترنتی افزایش دهید در ابتدا باید به کسانی مراجعه کنید که بتوانند ارزیابی درستی از بازار تجارت اینترنتی را در اختیار شما قرار دهند. این گروه متخصص بر حسب توانمندی‌ها و ایده شما بر حسب مشکلی که شما در بازار یافته‌اید راه حل مشخصی را ارائه می‌دهند. اشتباه استراتژیک دیگر این است که در این مرحله با برای مشکلات متعدد بازار راهکارهای متعددی ارائه شود. رویکرد درست این است که برای یک سوال یک راه‌حل درست مطرح شود و در آن راه‌حل نیز تمرکز کنید. اینترنت در این مرحله کار شما را کمی ساده کرده است. این اطلاعات را می‌توانید در اینترنت بیابید:

 • به انجمن‌ها مراجعه کنید و ببینید سوالاتی که مردم پرسیده‌اند و پاسخ‌هایی که دیگران به آنها داده‌اند چیستند؛
 • کلیدواژه‌های پرکاربرد را پیدا کنید. از این راه به موضوعاتی که برای اکثریت مردم مهم است پی‌خواهید برد؛
 • سایت‌های رقیب را بررسی کنید و فهرستی از خدماتی که ارائه می‌دهند را تهیه کنید. سپس می‌توانید دانسته‌های خود را برای ساخت محصول تازه‌ای در بازاری زیرساخت‌های آن موجود است و بسیاری از توانمندی‌های آن عملیاتی شده به کار ببندید. درواقع شما با آگاهی از توان رقبا می‌توانید خدمات آنها را در سطحی بالاتر به مشتریان ارائه دهید.

گام دوم: طرحی برای فروش

 در این مرحله شما از فرمولی استفاده می‌کنید که بازدیدکنندگان را به پروسۀ فروش بکشاند. درواقع سایت به باید به شکلی هوشمند از لحظه ورود بازدیدکنندگان، را به سمت خرید و استفاده از خدمات هدایت کنند. تمامی مراحل تولیدمحتوا متنی، فیلم و گرافیک و همچنین شبکه‌های اجتماعی در راستای هدایت بازدیدکنندگان به صفحه فروش و یا ارائه خدمات باشد.

 1. از تیترها و عنوان‌های جذاب استفاده کنید؛
 2. توضیح دهید خدمات و یا کالای شما چه مساله‌ای را حل می‌کند؛
 3. سایت خود را جایی معرفی کنید که می‌تواند مساله بازدیدکنندگان را حل کند. به این ترتیب اعتبار خود را بالا ببرید؛
 4. از رضایت‌نامه‌ها و ویدئوهای توصیفی دیگر مشتریان استفاده کنید؛
 5. محصول و یا خدمات خود را در سایت تبلیغ کنید و مزایای آن را برشمرید؛
 6. تخفیف ویژه بدهید؛
 7. گارانتی پس از فروش بدهید؛
 8. ایجاد فرصت‌های محدود خرید؛
 9. امکان درخواست خرید از سوی مشتریان ایجاد کنید. (در مورد محصولاتی که موجود نیستند یا خدمات تکمیلی)

تمرکز شما باید بر طراحی سایتی کاربرپسند و ارائه خدماتی منحصربه فرد باشد که در مقام نخست بتواند مشکلی را از دوش مشتریان بردارد. دغدغه اصلی مدیران و طراحان سایت باید این باشد که مشتریان در هر قدم به چه می‌اندیشند. آنان باید خود را جای مشتری گذاشته و بپرسند «واقعاً این خرید از این سایت چه مزیتی برای من دارد؟»

گام سوم: طراحی سایت

وقتی به درکی از بازار و محصول یا خدمات به دست آوردید و پروسه فروش را نیز طراحی کردید اکنون باید به طراحی سایت تجارت اینترنتی خود بپردازید. شما برای اینکه در فضای آنلاین توجه مخاطب را جلب کنید تنها پنج ثانیه فرصت دارید. در غیراین صورت او رفته است و دیگر بازنمی‌گردد. در اینجا چند پیشنهاد به شما می‌دهیم که مفید خواهد بود:

 • از یک یا دو فونت ساده در زمینه‌ای سفید استفاده کنید؛
 • مخاطبان را در هر صفحه به شکل روشن و واضحی راهنمایی کنید؛
 • برای اینکه پیام بهتر به مخاطب برسد از تمامی ابزارهای تولید محتوا مانند متن، گرافیک، صوت و ویدئو استفاده کنید؛
 • امکان ثبت‌نام ایمیلی را در سایت ایجاد کنید؛
 • خرید باید سهل و ساده انجام بگیرد، بیش از دو کلیک بین خریدار بالقوه و خروج او از سایت وجود نداشته باشد؛
 • وبسایت شما نمای فروشگاه شما است، بنابراین آن را کاربرپسند کنید.

گام چهارم:  استفاده از موتورهای جستجوگر

برای استفاده از موتورهای جستجوگر برای هدایت ترافیک کابران به سمت سایت شما دو راهکار دارید. نخست تبلیغات پولی است که ساده‌ترین راه است. شما می‌توانید به موتورهای جستجوگری مانند گوگل پول اندکی پرداخت کنید و برای دوره مشخصی در صفحه اول گوگل ظاهر شوید. این کار مزایا و معایبی دارد. مزیت ان این است که کابران مختلف برای نخستین مرتبه با خدمات و برند شما آشنا می‌شوند و به سرعت برای میلیون‌ها نفر شناخته خواهید شد. عیب آن این است که به مجرد اینکه شارژ پرداختی به اتمام رسید آدرس سایت شما از صفحه اول گوگل نیز محو خواهد شد.

راهکار بهتر تولید محتوای بهینه و انتقال کاربران واقعی به سمت وبسایت شما از طریق جستجو در موتورهای جستجوگر، عضویت در شبکه‌های اجتماعی و یا تایپ عنوان Url  سایت است. در اینجا سه موضوع به شما یاری خواهند رساند:

 1. وبسایت هوشمند کاربرپسند که بر گرد هدف ارائه فروش محصول یا ارائه خدمات طراحی شده باشد؛
 2. محتوای جذاب و بهینه متنی، گرافیکی، ویدئویی و صوتی چرا که آن اصلی اساسی که خواننده را جذب در فضای اینترنت جذب می‌کند محتوا است. به گفته فعالیت فضای مجازی «محتوا پادشاه است.»
 3. کارشناس سئو دو کار برای سایت انجام می دهد. نخست با رسد کلیدواژه‌ها و روندها به تیم تولیدمحتوا جهت می‌دهد و عملکرد آنها را بهینه می‌کند. دوم اینکه با استفاده از ابزارهای مختلف بازدید سایت بهبود می‌بخشد و گزارش‌هایی از عملکرد ماهانه و هفتگی ارائه می‌دهد. بدون کارشناس سئو فعالیت‌های سایت مدون نمی‌شود و روند بهبود یا نزول آن و دلایل آن برای مدیریت نامشخص خواهد بود.

گام پنجم: اعتبار حرفه‌ای

کاربران در سایت‌های مختلف به دنبال اطلاعات هستند. با ارائه اطلاعات رایگان به دیگر سایت‌ها شما اعتبار بیشتری را نزد موتورهای جستجوگر کسب خواهید کرد و ترافیک بیشتری را به سمت خود می‌کشید. رمز این کار افزودن لینک سایت‌های با اعتبار بالاتر توجه به مبانی ارجاع‌دهی در متن و ویدئو است. برای هرگفته و هر ویدئوی خود مرجع دهید و این اطمینان را نزد مخاطبان ایجاد کنید که با محتوایی قابل اطمینان روبرو هستند. برای این کار راهنمای زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

 1. هیچگاه از محتوای کپی‌شده استفاده نکنید. راهکار بهتر این است که متن، ویدئو یا هر محتوای مفید دیگری را خود برای مخاطب بسازید. یقین داشته باشید که موتورهای جستجوگر متن کپی‌شده را از متن اصلی تشخیص می‌دهند. پس از تولید محتوا، آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی و یا دیگر پلتفورم‌های انتقال مستقیم برای مخاطبان ارسال کنید.
 2. در زیر محتوای تولید شده از لینک‌های ارسال برای شبکه‌های اجتماعی یا کپی و ارسال برای دوستان استفاده کنید.
 3. در انجمن‌های مرتبط و شبکه‌های اجتماعی فعال باشید و مخاطبان و مشتریان بالقوه خود را بیابید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

به این ترتیب شما به خوانندگان و بازدیدکنندگان جدید دست پیدا می‌کنید. البته اتفاق بهتر این است که سایت‌های دیگر نیز به شما لینک بدهند و این موضوع بر اعتبار سایت شما می‌افزاید.

گام ششم: بازاریابی ایمیلی و تبدیل بازدیدکنندگان به خریداران

راهکارهایی برای جمع‌آوری ایمیلی مشتریان بالقوه در سایت ایجاد کنید. بازاریابی ایمیلی یکی از ارزشمندترین ابزارهای شما در بازاریابی دیجیتالی است. مشتریان شما با ثبت‌نام در سایت این اجازه را به شما داده‌اند که طریق ایمیل تبلیغات، فروش‌ ویژه و ... را برای آنها ارسال کنید. این به معنی آن است که:

 • شما به آنها چیزی خواهید داد که آنها مانند آن را پیشتر درخواست کرده‌اند؛
 • شما ارتباطی دائمی را با مشتریان ایجاد می‌کنید؛
 • پاسخ آنها به درخواست شما 100 درصد محاسبه‌پذیر خواهد بود؛
 • بازاریابی ایمیلی از دیگر شیوه‌های بازاریابی مانند بیلبورد، تلویزیون، رادیو بسیار ارزان‌تر و بهینه‌تر است چراکه به شکل مستقیم به مشتریان بالقوه ارسال می‌شود؛

هر کسی که به سایت مراجعه کرده باشد راهنمای بسیار ارزشمندی است که می‌تواند به مشتری بالقوه تبدیل گردد. برای این کار هیچ ابزاری بهتر از بازاریابی ایمیلی وجود ندارد.

گام هفتم: فروش ویژه و افزایش درآمد

یکی از بهترین روش‌های بازاریابی اینترنتی افزایش ارزش دوران حضور مشتریان در سایت است. حداقل 36 درصد کسانی که قبلاً از شما خریداری کرده‌اند بار دیگر برای خرید از سایت شما بازمی‌گردند. خرید برای بار نخست مطمئناً دشوارترین بخش پروسه فروش است. برای همین می‌توان برای مشتریان وفادار از فروش‌ ویژه راهکارهایی مانند آن استفاده کرد و به این ترتیب ارزش مالی حضور مشتریان را بالا برد:

محصولاتی را ارائه دهید که محصول یا خدمات اولیه را تکمیل می‌کنند؛

بلیط‌های الکترونیکی را طراحی‌کنید که مشتریان بتوانند  در مراجعه بعدی از آنها برای خرید استفاده کنند؛

محصولات مشابه را در نامه «تشکر از خرید» به مشتریان معرفی کنید؛

به مشتریان بابت اعتماد و وفاداری‌شان جوایز ویژه‌ای بدهید.

فضای مجازی به سرعت تغییر می‌کند و راهکارهای و ابزارهای تازه‌ای در اختیار بازاریابی اینترنتی و کسب‌وکارهای اینترنتی قرار می‌گیرد. اما اصول آغاز و توسعه تجارت اینترنتی همین است که در بالا به آن اشاره شد و در این سال‌هایی که از شروع این شاخه پردامنه گذشته است تغییرات اندکی داشته است. اگر شما نیز در این شاخه فعالیت می‌کنید به این لیست تقریباً مفصل نگاهی بیندازید؛ شاید حوزه‌ای بوده است که به آن بی‌اعتنایی شده است و یا تأکید بایسته‌ای روی آن نداشته‌اید.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!