وام هندی‌ها قیمت طلای جهانی را بالا برد

وام هندی‌ها قیمت طلای جهانی را بالا برد

در هفته اول ژوئن قیمت طلا در بازارهای جهانی بالا رفت. این افزایش قیمت علیرغم کاهش تقاضا در چین بود. هند و چین دو کشور تاثیر گذار در قیمت جهانی طلا هستند. در این هفته گرچه تقاضا این دو کشور کاهش  یافت اما بانک هندی با گرو گرفتن طلا در ازای دریافت وام به افزایش قیمت دامن زدند.
قیمت طلا این هفته در بورس لندن در نسبت به همه ارزهای موجود افزایش یافت. این افزایش قیمت در شرایطی است که بورس نیویورک هفته بدی را پشت سرگذاشت. تأثیر خبر موج دوم ویروس کرونا رکوردی نزول در همگی سهام‌های بورس نیویورک را برای این نهاد مالی به یادگار گذاشت.

در مقابل بورس‌های اروپایی همگی افزایشی بودند، اما به خاطر سقوط یک باره بورس‌ها در آسیا شاخص کل بورس‌های معتبر جهانی 4 درصد کاهش یافت. به این ترتیب این هفته بدترین بحران بازار سرمایه بعد از اپیدمی ویروس کرونا ایجاد شد.

طلا هم در یورو و هم در مقابل پوند از ابتدای هفته روند افزایشی داشته است. با این همه طلای جهانی قبلاً با نزول شدیدی روبرو شده بود و روند تازه تنها نیمی از ارزش از دست رفته هفته پیش را جبران می کند. گفتنی است هفته پیش در بورس لندن طلا 1533 یورو و 1373 پوند معامله می‌شد. جدول زیر آخرین قیمت جهانی طلا را نشان می‌دهد.

 

دلار

پوند

یورو

قیمت طلا (گرم)

55.63

44.36

49.42

قیمت طلا (کیلو)

55627

44359

49424

قیمت طلا (انس)

1730.19

1379.72

1537.26

آخرین به روزرسانی 13 ژوئن 202 ساعت 13:07 به وقت گرینویچ

بر اساس نمودار افزایش قیمت طلا، این کالای سرمایه‌ای در مدار افزاش قیمت است و در صورت افزایش قیمت جهانی طلا، قیمت آن در کشور نیز بالا خواهد رفت.

کاهش شدید منابع جهانی و معامله در جهان و همچنین کاهش تقاضای چین موجب شده است که قیمت طلا نسبت به ماه گذشته کاهش یابد. گرچه این هفته طلا در بورس شانگهای 7 یوان بیشتر به فروش رسید و هم‌اکنون 391 یوان به ازای هر گرم قیمت‌گذاری شده است. چین همواره یکی از متقاضیان اصلی طلا در جهان بوده و بر روی قیمت آن بسیار اثرگذار است.

متغیر دیگری که در بازار امروز طلا تاثیرگذار است میزان تقاضا در هند است. این کشور در شرایطی به فصل گرما وارد می‌شود که امسال تقاضا برای خرید طلای عروسی و فستیوال‌های مختلف این کشور کاهش یافته بود. نمودار زیر میزان تقاضا در دو کشور هند و چین به‌عنوان اصلی‌ترین واردکنندگان طلا را نشان می‌دهد.

 در هفته‌های آتی میزان تقاضا افزایش خواهد یافت و تحلیل نمودارهای نشان می‌دهد که قیمت طلا در بازه زمانی بلندمدت افزایشی خواهد بود. البته ممکن است عقب نشینی‌ها و اصلاح قیمت‌هایی نیز در این بازار انجام بگیرد. بر اساس نظرسنجی وال استریت از سرمایه‌گذاران و فعالان مهم بازار همگی اتفاق نظر داشتند که در 12 هفته آینده قیمت طلای جهانی افزایش خواهد یافت. دلیل آن در درجه نخست به پرداخت طلا از طرف شهروندان هند در ازای دریافت وام از بانک‌های این کشور است. به گزارش خبرگزاری رویتر دومین کشور پرجمعیت جهان بعد از رکود شدیدی بر اثر ویروس کرونا درحال بازگشت به شرایط پیشین است. بر اساس گزارش رویتر و به نقل از یکی از کشاورزان بانک‌های دولتی اسناد زیادی برای پرداخت وام طلب می‌کنند و جمع‌آوری سریع آنها امکان‌پذیر نیست. «بنابراین تصمیم گرفتم جواهراتم را گرو بگذارم و وامی را ما نیاز داشتم را در عرض یک ساعت به دست بیاورم.»

زمانی بود که به دلیل افزایش قیمت طلا، مردم هندوستان از طلا و جواهرات خود شدیداً حفاظت می‌کردند اما با کاهش ارزش آن در به گفته مدیرعامل بانک ICIC مردم این کشور اکنون راحت‌تر به جواهرات خود را گرو می‌گذارند. به گفته آنیرو کمانی در 70 شعبه این بانک تا کنون به این شیوه وام پرداخت شده است. هرچند اکنون که نشانه‌هایی از رشد اقتصادی دیده می‌شود، مردم هند در گرو گذاشتن طلا و جواهرات خود تردید می‌کنند.

از طرف دیگر استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری دولت ایالات متحده اعلام کرده است که دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور او به او ماموریت داده است که گروهی را مسوول بررسی تحریم‌های مالی احتمالی بر علیه چین کند. تحریم‌هایی که به دلیل دلیل دخالت چین در منطقه خودمختار هنگ کنگ اعمال خواهد شد. چنین تصمیمی می‌تواند جریان نقدینگی را به سمت ایالات متحده از سمت مناطق سابقاً خودمختار چین کاهش دهد.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!