چگونه گروه استارت آپ خود را جمع کنیم؟

شروع شرکت‌ها همیشه با ریسک‌ها و خطراتی روبرو باشد. در ابتدای کار بر حسب توان مالی مدیران و موسسان سرمایه‌گذاری‌هایی می‌کنند و انتظار دارند بعد از 6 یا یکسال به سوددهی برسد. استارت‌آپ اما با این مدل متفاوت است. موسسان استارت آپ‌ها در اغلب اوقات دانشجویان یا کسانی هستند که ایده‌ها نابی دارند اما توان مالی حمایت از ایده خود را به مدت طولانی ندارند. استارت‌آپ باید فوراً پاسخ دریافت کند و به سوددهی برسد و در غیر این صورت شکست خورده است.

کارهای زیادی را به‌عنوان استارت آپ می‌توان انجام داد. برخی از آنها در مراحل اولیه در واقع گروهی از دوستان هستند. اما بعدتر نیاز به تیمی است که ایده‌ها را بسازند، محصولات را به فروش برسانند، با مشتریان ارتباط برقرار کنند و یا حتی ساخت و آزمایش نمونه اولیه.

البته در مرحله اول همه این اعضا مورد نیاز نیست و باید گروهی جمع‌آوری شوند که بیشترین منفعت را به ایده و هدف استارت آپ می‌رسانند.

در ابتدا و در فاز اولیه تیم شما باید به درستی ارزیابی شود. ارزشمندترین دارایی شما نیروی انسانی است. اگر شما تنها با ایده جذابی به نزد فرشته نجات و سرمایه‌گذاری بروید در مقام اول باید ارزیابی خوبی از بازار و مشتریان ارائه دهید. سرمایه‌گذاران می‌خواهند اطمینان یابند که تیمی که جمع‌آوری کرده‌اید نیازهای اولیه یک گروه خوب برای راه‌اندازی استارت آپ را به همراه دارد. کسانی که تخصص‌های لازم را دارند و تجربه را هم به حد لازم آموخته‌اند. همچنین لازم است گروه شما شور و اشتیاق لازم برای موفقیت را داشته باشند و در خود بپرورانند. مذاکره و جمع‌آوری سرمایه بزرگترین دلیلی است که باید تیمی خوب و خبره را جمع‌آوری کنید.

اعضای اولیه استارت آپ

هر استارت‌آپ به مدیر، ایده‌پرداز و بازاریاب نیاز دارد. مدیر موقعیت‌ها را شناسایی می‌کند و برنامه لازم را برای موفقیت طراحی می‌کند. همچنین مدیر تیم را جمع می‌کند و مسوول کارهای اجرایی است.

ایده‌پرداز کسی است که راهکارهایی را برای مسائل فنی ارائه می‌دهد. بازاریاب وظیفه بازارسندکردن ایده‌های موسس و افزایش فروش برعهده دارد. در کدام از این سه، نقشی کلیدی در استارت‌آپ دارد و نیازمند مهارت‌های ویژه و منحصربه فردی است که به کار شکل می‌دهد.

به عبارت دیگر نیاز است در استخدام نگاهی منطقی و دقیق برقرار باشد. وقتی می‌دانید چه می‌خواهید بسازید باید بدانید سازنده این کار کیستند و وقتی می‌دانید چه می‌خواهید بفروشید در نتیجه مشخصات بازاریاب آن محصول نیز برای شما عیان می‌شود.

برای پروژه‌هایی با سرمایه اندک استخدام ایده‌پرداز و بازاریاب در همان ابتدای کار ضرورتی ندارد. بهتر است مشارکت و شروع به کار آنها در پروسه کاری و پس از توسعه کارها و جلسات اولیه با سرمایه‌گذار، طوفان فکری، ارزیابی‌های اولیه و جلسات طراحی و برنامه‌ریزی کار انجام گیرد.

این ارزیابی‌های اولیه منجر به این می‌شود ک مختصات کار تعیین شود و نتایج مالی آن برای طرفین تا حدودی روشن گردد. با مشخص شدن کار در این مرحله است که از استخدام افراد اشتباه جلوگیری می‌شود و می‌توان تیمی توانمند و بهینه را جمع‌آوری کرد.

برای اینکه تیمی قدرتمند جمع‌آوری کنید نکات زیر می‌تواند به شما یاری رساند:

1- بازارهای تخصصی در فضای آنلاین

در فضای مجازی امروز بازارهای متفاوتی حضور دارند که بسیاری از افراد توانمند و متخصص در آن حضور دارند. بازارهای تخصصی متفاوت هستند و در آن تنها بر یک بازار یا یک مهارت تمرکز کرده و خدمات رسانی می‌کنند.

مثلاً بسیاری از بازارهای دیجیتال و آنلاین امروز تنها در زمینه فیلتر آب و یا هوا تمرکز کرده‌اند. هزاران متقاضی برای تهیه فیلتر به این درگاه‌های اینترنتی متصل می‌شوند و محصول مورد نظر خورد را دریافت می‌کنند.

امروز می‌توان بازارهای تخصص را در بسیاری از حوزه‌ها دید. از تولید محتوا و طراحی گرفته تا شرکت‌های خلاقیت و ایده‌پرداز و بازارهای مالی و دستیاری مجاری. اگر می‌خواهید همراهی برای استارت‌آپ خود پیدا کنید پیشنهاد ما این است شخص درست را در بازار تخصصی خود بیابید.

2- استخدام اینترنتی

ممکن است در نظر بسیاری این روش وقت گیر و بسیار محدود کننده باشد اما امروز بسیاری از شرکت‌ها از همین روش استخدام می‌کنند. گاه همکار ایده‌‌آل شما به اندازه یک جستجوی اینترنتی با شما فاصله دارد. در عصر اینترنت و ارتباطات قدرت جستجو و شبکه‌های اجتماعی را دسته کم نگیرید.

3- پیشنهادات دیگران

در اولین نظر وقتی سخن از استخدام با پیشنهاد دیگران می‌شود چه به نظر شما می‌آید؟ خارج از موضوع رانت و آقازاده‌ها ما معمولاً وقتی دنبال کسان توانمند می‌گردیم به دوستان و اطارفیانمان می‌سپریم. کسانی که با آنها کار کرده‌ایم و به آنها اعتماد داریم. این هم یکی از شیوه‌هایی است که شما می‌توانید تیم خود را جمع‌آوری کنید.

در دنیای مجازی پیشنهادات و ارجاعات کاری نیز تغییر کرده است. به آخرین باری فکری کنید که در توییتر کارآفرین موقعیت کاری را معرفی کرده و  از دیگران خواسته پیشنهادات را به ایمیل و یا دایرکت او ارسال کنند. این روزها با این نوع پیشنهادات در فضای مجازی بسیار مواجه می‌شویم. به نظر می‌رسد شکل پیشنهاد کاری در دوران جدید تغییر کرده است. بسیاری از این پست‌ها ترند می‌شوند و در فضای مجازی به گردش در می‌آیند.

نتیجه اینکه در زمانی کوتاه استارت آپ دیگر نمی‌تواند با یک نفر به فعالیت خود ادامه دهد. شما به مجموعه‌ای از مهارت‌ها، کمک‌ها و توانمندی‌ها نیازمند هستید که به رویایتان تحقق بخشید.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!