15 ایده برای شروع کسب و کار شخصی

در این روزهای کرونایی بسیاری از هموطنان شغل خود را از دست دادند و یا خود را در خطر می‌بینند. شاید این فهرست بتواند شما را در یافتن راهی برای کسب درآمد بیشتر و یا انتخاب شغل دلخواه کمک کند.

فهرستی که در اینجا معرفی شده است برای مشاغل کوچک است. مشاغلی که به تنهایی و یا با سرمایه‌ای اندک می‌توان آن را شروع کرد. در گذشته، یعنی نسل پدران ما افراد در رشته‌ای تحصیل می‌کردند و در شغلی مرتبط با همان رشته و عموماً دولتی مشغول به کار می‌شدند. امروز بر اساس مطالعات این رویکرد عوض شده است و به صورت متوسط افراد در طول عمر خود بین دو تا سه نوع شغل عوض می‌کنند. برخی نیز به شغل دوم و سومی فکر می‌کنند که در کنار شغل اول بتواند هزینه‌های زندگی آنان را بدهد.

برای شروع بگذارید خبر خوبی به شما بدهم. امروز دیگر برای داشتن درآمدی مکفی یا حتی بالا نیاز نیست به مکانی فیزیکی به نام دفتر کار بروید. تخمین زده می‌شود در آینده اکثر مشاغل دفتری را بتوان از منزل انجام داد. هم اکنون به مدد اینترنت پرسرعت پلتفورم‌های کاری نزدیک به 30 درصد نیروی کار در آلمان و ایالات متحده آمریکا دورکار هستند. البته دورکاری نیازمند قبول ریسک کار بیشتر و انجام انبوهی از پروژه‌های ارزان قیمت است.

1- حسابداری

در این کار به تجربه، مهارت و مدرک مرتبط نیاز است. البته بستگی به این دارد که حسابداری را برای چه شرکتی و در چه سطحی می‌خواهید انجام دهید. بسیاری از مشاغل کوچک حسابداری خود را خود برعهده می‌گیرند اما وقتی شرکت از حدی بزرگتر برسد نیاز است که حسابداری به مقدمات حسابداری آشنا باشد. گفتنی است حسابرسی مرحله‌ای بالاتر است که نیاز به تجربه، مهارت و حتماً مدرک مرتبط دارد.

2- خدمات برنامه‌ریزی توسعه کسب و کار

در این نوع خدمات موقعیت‌های کاری شرکت‌ها و مشتریان توسعه می‌یابد. فعالان شرکت‌های برنامه‌ریزی کسب و کار (Business Plan) باید توانمندی بالایی در پژوهش و تحقیق داشته باشند. درآمد این شرکت‌ها بستگی به میزان بزرگی پروژه‌هایی دارد که برمی‌دارند.

3- شرکت برگزارکننده رویدادها

این رویدادها می‌توانند بسیار گسترده باشند. از جشن تولد گرفته تا عروسی و حتی کنفرانس‌های و سمینارهای بزرگ را شامل می‌شود. کسانی که در این حرفه وارد می‌شوند با موضوعات اجرایی و عملیاتی درگیر هستند و بتوانند برنامه را به بهترین و خلاقانه‌ترین شکل اجرا کنند.

4- مطالعات بازار

کار مشاوره مالی نیز نیاز به علاقمندی به کارهای تحقیقی و مطالعاتی و توانایی تحلیلی بالا دارد. شرکت‌هایی که سرمایه بالایی را در ایده‌های اولیه سرمایه گذاری می‌کنند باید قسمتی از آن را هم در بخش مطالعات بازار صرف کنند. این کار آنها را از ضررهای هنگفت بازمی‌دارد.

5- خدمات ویراستاری و نوشتاری

اینجا چند نمونه از خدمات ویراستاری و را معرفی می‌کنیم.

الف) ویراستاری متن

ب) نمایه نویسی

ج) تولید محتوا

6- تعمیرکار الکترونیک و کامپیوتر

اگر به موضوعات فنی و الکترونیکی علاقمندید این کار را پیشنهاد می‌دهیم. در این حرفه با مجموعه‌ای از تجهیزات سروکار دارید و باید مهارت لازم برای کار با آنها را داشته باشید. تعمیر کامپیوتر نیز از همین قسم است و برای آن لازم است با سخت افزار کامپیوتر آشنایی کافی را داشته باشید.

7- برنامه‌ریزی مالی

برای شروع این کار باید گواهینمامه‌های معتبری داشته باشید که به آن CFP می‌گویند. این گواهینامه نشان از توانایی و اعتبار شما برای مشاوره و کمک به مردم و دیگر شرکت‌ها دارد تا به برنامه‌ریزی مالی برای آنها بپردازید.

8- طراحی داخلی

به هنر و دکوراسیون عاقمند هستید. این کار مناسب شما است. کسانی که سلیقه و تجربه لازم برای طراحی داخلی منازل، هتل‌ها و دیگر جاها را دارند معمولاً وقت شان برای روزآمد شدن و دیدن طراحی‌های جدید صرف می‌کنند. طراحی داخلی به انرژی خوبی به خانه و محل کار می‌دهد و فعالیت‌ها را بسیار بهینه می‌کند.

9- طراحی و ساخت جواهرات

در طراحی جواهرات از متریال‌های زیادی استفاده می‌شود و امکانات زیادی برای طراحی وجود دارد. شیششه، پلاستیک، پر پرندگان، تسبیح و حتی چوب در این کار استفاده می‌شود. البته طراحی با فلزات گرانبها مانند طلا و نقره کار حرفه‌ای و دقیق که طرفداران خود را دارد. برای کار با فلزات نیاز است ابزارهای مناسب را در اخیار داشته باشید تا فلزات گرانبها را شکافته و شکل دهید. این کار بسیار ظریف است و نیاز به دقت بالایی دارد. همچنین نیاز است کار با گرما برای شکل دادن به جواهرات را نیز بیاموزید.

10- مربی ورزشی

ورزشکاران غیرحرفه‌ای می‌توانند با حرکات نامناسب و خوردن مکمل‌های نادرست به خود ضربه بزنند. اگر در ورزشی توانمندی ویژه‌ای دارید اصلاً نیاز نیست به باشگاهی رفته تا مشغول به کار شوید. امروز با استفاده از اینترنت می‌توانید مشتریان جهانی داشته باشید. برای این کار لازم است کمی توانمندی‌های فنی خود را ارتقا ببخشید. البته همیشه حضور مربی در کنار شاگردان مهم است.

11- سئوکار و بازاریابی دیجیتال

یکی از کارهای پرطرفدار این روزها سئوکار و مهارت بازاریابی دیجیتال است. برای این کار لازم است همیشه خود را در زمینه آخرین تغییرات به روز نگه دارید و از فناوری دیجیتال به اندازه کافی اطلاع داشته باشید. تقریباً همه کسب و کارها امروز برای موفقیت نیاز به استفاده از ابزار اینترنت و شبکه‌های دیجیتالی دارند. بنابراین توانمندی در این حرفه کمک می‌کند که در هیچ دوره‌ای بی کار نمانید.

12- علوم داده

در راستای سئو و بازاریابی دیجیتال متخصصان علوم داده اطلاعات ذی قیمتی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند که به شکل اساسی آنها را در بازار متمایز خواهد کرد. متخصصان علوم داده باید با کدنویسی، مدیریت پروژه، آمار و احتمالات آشنایی داشته باشند تا از میان خیل گسترده اطلاعاتی که روزانه در فضای مجازی رد و بدل می‌شود بهینه‌تری اطلاعات را به صورت مدون در اختیار کارفرمایان خود قرار دهند. این علم را علم فردا نامیدند و برای آموختن آن تنها بایستی کمی به روز بود و بهترین آموزش‌ها را که در سایت‌های آموزشی مانند لیندا و کورسرا قرار دارد کسب کرد.

13- طراح گرافیک و انیماتور

برای این نوع کارها نیز مهارت بیش از علم به یاری شما خواهد آمد. تا می‌توانید نرم‌افزارها و تکنیک‌های بیشتری را بیاموزید تا از گردونه شتابناک توسعه بازنمانید. داشتن مهارت‌های ویژه شما را از همتایانتان متمایز خواهد کرد.

14- عکاس و فیلمبردار

خواهید گفت با گوشی‌های هوشمند الان همه عکاس هستند و فیلمبرداری نیز کاری است که از عهده بسیار برمی‌آید. ایده بسیار اشتباهی که در میان علوم رواج یافته است. درواقع دوربین از هر نوع آن تنها ابزاری است در دست فیلمبردار و عکاس ماهر. در عصر دیجیتال با عکاس و فیلمبردار ماهر کار شما بسیار متمایزتر خواهد شد.

15- طراحی سایت

امروز ابزارهای بسیاری برای طراحی سایت ایجاد شده است و سایت‌ها توسعه یافته‌تر و تعاملی تر شده‌اند. طراحی سایت به هیچ عنوان کاری نیست که در مقطعی آن را  آموخته و بعد رها کنید بلکه توانمندی است که در طول زمان باید آن را گسترش داده و بپرورانید. روش‌های بهتر دیده شدن و مانند پادکست، اینفوگراف‌های تعاملی، ویدئو، خواندن صوتی مقاله و غیره شکل سایت‌های جدید را از سایت‌های قدیمی که صرفاً وبلاگ‌هایی نوشتای بودند تغییر داده است.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!