10 اصل اولیه دیجیتال مارکتینگ

اصول دیجیتال مارکتینگ ترکیبی از استراتژی‌های آنلاین مختلف که شامل رویکردی کلی به مجموعه‌ای از فعالیت‌های مارکتینگ در پلتفرم‌های دیجیتال می‌شوند.

 اصول دیجیتال مارکتینگ به شما نشان می‌دهد که تکنیک‌هایی که تا چند سال پیش بسیار مفید بوده‌اند، ممکن است دیگر قابلیت استفاده نداشته باشند. برای موفقیت در مارکتینگ، افزایش شناخته شدن برند، بالا بردن وفاداری و افزایش مشارکت مشتری، بیایید نگاهی به اصول دیجیتال مارکتینگ بیاندازیم.

  1- سرمایه‌گذاری در حوزه ‌هوش مصنوعی و آموزش ماشین محور

وقتی که در مورد تمام اصول دیجیتال مارکتینگ فکر می‌کنید، نقطه تمرکز شما باید بر روی هوش مصنوعی و آموزش ماشین محور باشد. در این دوران می‌توان با قطعیت از پیشتازی‌های هوش مصنوعی و آموزش ماشین محور سخن گفت.

اگرچه بات‌های سخنگو چند سالی است که مرسوم شده‌اند ولی عموما برای خدمات مشتریان استفاده می‌شوند. اما به زودی تغییرات بزرگی در این وضعیت بوجود خواهد آمد. بات‌های رسانه‌های اجتماعی تمام عرصه ارتباط موثر با مشتری را در اختیار خود خواهند گرفت و برندها نیاز پیدا می‌کنند برای ارتباط موثر با مشتری بر روی شبکه‌های اجتماعی متمرکز شوند. تخمین زده می‌شود تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۸۵ درصد ارتباطات با مشتری ها از طریق بات‌های سخنگو انجام شود.

اصول دیجیتال مارکتینگ، هوش مصنوعی را به‌عنوان برگ برنده در اختیار شما می گذارد. بنابراین نیاز است استراتژی خود را به روز کرده و از بات‌ها برای هماهنگی با نیاز های مشتریان خود بهره ببرید.

2- تمرکز بر روی به اشتراک گذاری ویدئوهای لایو

استفاده از ویدئوهای لایو هر روزه در حال رشد است. استفاده از این ویدئوها از اصول دیجیتال مارکتینگ موفق است.

یک ویدئوی خوش ساخت همیشه چشمگیرتر از متون نوشتاری یا تصویر است. فارغ از این که در کدام یک از رسانه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، یوتیوب، اینستاگرام و غیره به مارکتینگ می پردازید، همواره از ویدئوهای لایو بهره ببرید.

به آمار زیر توجه کنید تا اهمیت استفاده از ویدئو های لایو را بیشتر درک کنید:

  • بینندگان یوتیوب میلیاردها ساعت ویدئو بر روی پلتفرم این سایت می‌بینند.
  • استفاده کنندگان فیسبوک روزانه بیش از ۸ میلیارد ساعت ویدئو مشاهده می کنند.
  • ۸۲ درصد مخاطبان توئیتر نیز از محتوای ویدئویی استفاده می کنند.
  • تحقیقات نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد مردم ترجیح می دهند از محتوای ویدئویی بهره ببرند.

3- ساخت شبکه‌ها و وبسایت‌های مناسب برای تلفن‌های همراه

یکی از اصول دیجیتال مارکتینگ توجه و تکیه بر تکنولوژی‌های موبایل محور است. مطابق با الگوریتم جدید گوگل، اگر وبسایت یک شرکت با موبایل‌ها همخوانی نداشته باشد، به شدت جریمه خواهد شد و نخواهد توانست رتبه‌های بالایی در جستجوها به دست آورد.

در حال حاضر موبایل‌ها به ابزاری برای توده‌ها تبدیل شده‌اند. امسال نیز پیش‌بینی شده است که استفاده از ویدئوها در موبایل‌ها با ۲۵ درصد افزایش و در کنار آن با کاهش استفاده از لپ‌تاپ‌ها همراه خواهد بود.

پس در این مسابقه از رقبای خود پیشی بگیرید و وبسایت خود را منعطف و موبایل محور طراحی کنید. روش RWD بهترین تجربه بازدید از سایت را برای کاربران ایجاد می‌کند در حالی که روش AWD این بازدید و طراحی را با دستگاه موبایل همخوانی می‌دهد.

برای این کار بهتر است با برنامه‌ریزی، نقدهای مربوط به انواع طراحی و نمونه های اجرایی را بررسی کرده و بهترین استراتژی موبایل محور را برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید.

4- تاثیر حیاتی اپلیکیشن‌های موبایل

استفاده از تکنولوژی‌های موبایل از بزرگترین و جدیدترین خلاقیت‌ها در اصول دیجیتال مارکتینگ در سراسر جهان است و امروزه از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به حساب می‌آید.

استفاده از سایت‌های موبایل محور ضروری است ولی اگر تمایل دارید در این مسابقه پیشتاز باشید باید به سراغ طراحی اپلیکیشن موبایل برند خودتان بروید. تخمین زده می‌شود که این اپلیکیشن‌ها چیزی حدود ۸۸ میلیارد دلار در سالهای اخیر درآمدزایی داشته‌اند.

5- بر روی تجربه مشتریان تمرکز نمایید تا فروش  B2Bخود را افزایش دهید

فارغ از اینکه سازمان یا شرکت شما از چه نوعی باشد، این مشتریان هستند که مانند خون جریان حیاتی مجموعه شما به حساب می‌آیند. اصول دیجیتال مارکتینگ بر این نکته تاکید دارد که در برنامه‌های خود تمرکز را بر روی افزایش کمی و کیفی تجربه‌های مشتریان خود بگذارید و به این طریق یکی از هسته‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ خود را بهبود ببخشید.

تجربه رضایت بخش مشتری به تیم کمک می‌کند که علاوه بر حفظ مشتری، مراجعه کننده‌های جدیدی را نیز جذب کند. بنابراین نیاز است که موارد زیر در اولویت قرار بگیرند:

  • ساختن رابطه با مشتری
  • تنظیم کردن مارکتینگ با نیازهای مشتریان
  • ایجاد امکان تجربه‌های منحصر به فرد به وسیله ابزارهای مارکتینگ

6- ارزیابی مجدد کمپین تبلیغاتی از طریق پلتفرم رسانه‌های اجتماعی

تبلیغات شیوه‌ای جدید برای داستان سرایی است و یکی از برگ برنده‌های شما در روند و اصول دیجیتال مارکتینگ خواهد بود.

امروزه تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی بیش از هر شکل دیگری موثر است. هر برند معتبری، کمپین‌های تبلیغاتی مخصوصی را در بالاترین سطح ممکن در رسانه‌های اجتماعی به راه می‌اندازد تا از این طریق مخاطبان بیشتری را تحت تاثیر قرار دهد. ولی برای پیروز شدن در این رقابت سخت نیاز است که برنامه ریزی دقیقی انجام دهید.

اصول دیجیتال مارکتینگ از شما می‌خواهد که با توجه به تغییراتی که رسانه‌هایی نظیر فیسبوک، توییتر و اینستاگرام در پلتفرم‌های خود ایجاد می‌کنند، استراتژی خود را پایه‌ریزی و مدام آپدیت نمایید. برای این کار همچنین لازم است که نگاهی به ایرادات و نقدهای وارد شده به آنها از طریق کاربران داشته باشید.

7- تجدید نظر در بنیان‌های مارکتینگ محتوایی

یکی دیگر از اصول دیجیتال مارکتینگ تجدید نظر مداوم و استفاده از محتوای منحصر به فرد مارکتینگ برای پیشی گرفتن از رقبا است. این شکل از مارکتینگ یکی از مدرن‌ترین و مفیدترین ابزارهای امروز دنیای دیجیتال است.

مارکتینگ محتوایی در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های قابل توجهی روبرو شده است و متخصصان را مجاب کرده است که سال ۲۰۱۸ را دوره موج چهارم مارکتینگ محتوایی بدانند. "موج چهارم مارکتینگ محتوایی در حال ظهور است و در آن محتوای کنشگرانه و اپلیکیشن‌های مارکتینگ و سایت‌های متناسب به دقت گسترش یافته اند."

منظور از محتوای کنشگرانه نوعی سند و اطلاعات است که بر مبنای مشارکت و عمل متقابل مشتریان تنظیم می‌شود. این شکل از بازاریابی فواید چشمگیری برای تجارت شما خواهد داشت. بر همین اساس است که اصول دیجیتال مارکتینگ بر خلق محتوای کنشگرانه و مارکتینگ محتوایی تاکید دارد.

8- بهره‌مندی از اینفلوئنسرها برای افزایش کیفیت تجربه از برندتان استفاده کنید

اینفلوئنسر مارکتینگ نیز امروزه از روش‌های در حال پیشرفت است. زیرا عمده ی تبلیغاتی که در رسانه های اجتماعی انجام می شود توسط این افراد است. این روش مزایای مختلفی دارد. برای مثال بر روی فرایند خرید محصول توسط مشتری تاثیر می‌گذارد.

یکی از اصول دیجیتال مارکتینگ این است که برای استفاده بهینه از این روش باید بتوانید انواع مختلف اینفلوئنسرها را که در مقیاس های متفاوتی فعالیت می کنند در یک کمپین تبلیغاتی یک پارچه به خدمت بگیرید. بازاریابان همچنین می‌توانند رویکرد های مختلف را مانند وفاداری، معرف‌ها یا هوادارای را برای نتایج بهتر ترکیب کند.

9- بر جستجوی صوتی سئو محور تمرکز بیشتری داشته باشید

در حال حاضر جستجوی صوتی در صدر روندهای سئو قرار دارد. این تغییرات برای همیشه اصول دیجیتال مارکتینگ و سئو را تغییر داده است. امروز اکثریت افراد بین ۱۸ تا ۴۳ سال جستجوی صوتی را ترجیح می‌دهند و این دو دلیل عمده دارد:

  • راهی طبیعی و مکالمه محور برای کسب اطلاعات است.
  • کاربران پاسخ های مستقیم را بر رویکرد های غیر شخصی ترجیح می دهند.
  • جستجوی صوتی ویژگی های لازم برای کمک به رشد تجارت شما را دارد.

10- مارکتینگ آفلاین را نیز تقویت کنید

این آخرین اصل از اصول دیجیتال مارکتینگ است اما به هیچ عنوان بی‌اهمیت نیست. اگرچه مارکتینگ آنلاین بهترین و موثرترین راه برای جذب مشتریان است اما مارکتینگ آفلاین نیز مزایای ضروری بخصوصی را برای شما فراهم می‌کند.

در میان مجموعه‌ای از فعالیت‌های آفلاین – شبکه‌سازی، مشارکت کلامی، انتشارات کاغذی، تماس‌های تلفنی و … ترکیب مناسبی را که برای تجارت شما مناسب است را انتخاب کنید و از آنها برای ساختن برند خود بهره ببرید.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!