آیا رشد بورس ادامه می‌یابد؟

سقوط بورس نزدیک است. گزاره‌ای که امروز بسیاری پیشگویانه بیان می‌کنند. البته نیازی نیز به پیشگویی نیست چراکه ریزش شاخص -بورس مانند هر بازار دیگری سرنوشت مختومی است که بارها در پی رشد جهشی اتفاق افتاده است و بار دیگر نیز تکرار خواهد شد. در اصطلاح بورس به آن اصلاح قیمت‌ها می‌گویند. با توجه به حجم نقدینگی وارد شده در بورس در ماه‌های اخیر پیش‌بینی می‌شود حتی در صورت ریزش بورس شاهد نزول 20 تا 30 درصدی آن باشیم و بسیاری از تازه‌واردان همچنان در این بازار باقی خواهند ماند.

دلار محرک اصلی بورس

با افزایش قیمت دلار، بورس تهران رشدی جهشی پیدا کرد. دلیل آن را باید در افزایش ارزش دلاری تجهیزات و صادرات بسیاری از شرکت‌های حاضر در بورس جستجو کرد با  رشد قیمت دلار، افزایش تورم و پمپاژ نقدینگی به بورس، نماگر اصلی بازار به راحتی این قله را فتح کرده است. به گفته فردین آقا بزرگی کارشناس بورس به نظر می‌رسد تا زمانیکه دلار همچنان با افزایش قیمت همراه باشد، روند بورس را نیز باید صعودی فرض کرد.

گرچه در حال حاضر بسیاری سودهای زیادی از شرایط امروز بورس کسب کردند اما می‌دانیم که بالاخره قیمت‌ها اصلاح خواهد شد. البته سهام‌های دارای ارزش بنیادی بالا به رشد خود ادامه می‌دهند. در این میان آنچه اهمیت دارد دوری از هیجان و معامله بر اساس تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال و همچنین روانشناسی بازار است که امروز بیش از همیشه اهمیت دارد.

هر قدر مردم در سهام‌داری صبورتر باشند و اسیر منفی‌ها و هیجانات زودگذر بازار نشود، قدر مسلم سوددهی آن‌ها نیز افزایش خواهد یافت، این مساله بسیار مهم است، زیرا که برخی از تازه واردان بورسی، می‌خواهند در کمترین زمان ممکن بیشترین سود را کسب کنند. چنین انتظاری واقعا قابل تحقق در بورس نیست، بنابراین شرط مهم در کسب سود در بازار سرمایه، سهام‌داری و صبوری است، که این مسئله نیز باید با یک انتخاب سهام درست محقق شود.

بورس سرمایه‌گذاری بلندمدت است

 همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه نیز از احتمال استراحت چند روزه شاخص در صورت رونق و افزایش تازه واردان خبر داد. به این ترتیب شاخص جانی دوباره خواهد گرفت تا برای طی مسیر صعودی دوباره خیز بردارد.  

وی افزود: سود مناسب تنها در صورتی کسب می‌شود که افراد صبر و حوصله به خرج دهند، چرا که در مسیر حرکتی شاخص کل به طور قطع اصلاحات همیشه وجود دارد، اما به صرف یکی، دو روز منفی، افراد بخواهند سهم خود را بفروشند، در نهایت ضرر خواهند کرد، بنابراین باید به دید میان‌مدت و بلند مدت به سهام خود نگاه کنند.

نوسان گیری با ریسک همراه است

به گفته دارابی نوسان گیری و دید کوتاه مدت همیشه با ریسک همراه است و فعالان قدیمی حرفه‌ای بر روی سهم‌های بنیادی و ارزنده که ریسک پایینی دارد سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 این فعال بازار سهام با اشاره به اینکه این روز‌ها افزایش نرخ ارز محرک اصلی رشد بورس است، بیان داشت: با وضعیتی که ارز دارد، می‌توان متصور بود که در حالت کلی بازار سهام نیز روند رو به رشدی را پشت سر بگذارند و اگر افراد به دید بلند مدت به این بازار نگاه کنند، سود‌های بسیار مناسبی کسب خواهند کرد، بر این اساس، فعلا در حالت کلی بورس نگرانی جدی‌ای به دنبال خود ندارد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بورس بازار بدون رقیبی است و با توجه به اینکه سایر بازار‌ها نیز یا با ریسک‌های مختلفی همراه هستند و با به اندازه سهام بازدهی ندارند، نمی‌توانند رقیب جدی بورس باشند، در نتیجه افراد با آگاهی و دانش می‌توانند وارد شده و سود خوبی را کسب کنند.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!