پایان فصل نوسان‌گیری سکه!

قیمت هر گرم طلای 18 عیار امروز در بازار در محدوده 1 میلیون و 122 هزار و پانصد تومان است. این در حالی است که سکه  تمام بهار آزادی در محدوده 11 میلیون و 725 هزار تومان قرار دارد. این روزها بازار سکه و طلا همچون ارز در مسیر کاهش قرار گرفته است.

دو عامل اساسی برای کاهش قیمت طلای داخلی

در این خصوص نادر بذرافشان، دبیر هیأت مدیره اتحادیه طلای تهران می‌گوید: کاهش قیمت دلار، انس جهانی و کاهش چشم‌گیر تقاضا باعث شد قیمت طلا در بازارهای ایران دوباره ارزان شود.

بذرافشان برای روز جاری – 29 آبان- کماکان پیش‌بینی کاهش قیمت را مطرح کرده است.

براساس بررسی که اقتصاد نیوز از بازارهای جهانی انجام داده است، قیت اونس طلا  با بسته شدن بازارهای جهانی (روز چهارشنبه) طی سه روز متوالی افت کرد و قیمت اونس طلا با 10 دلار کاهش به رقم 1 هزار و 869 دلار رسید. (نوسان در محدوده 1884 تا 1865 دلار)

دلاری جهانی چطور سقوط کرد؟

دلیل کاهش قیمت طلا در روز چهارشنبه و سقوط موقت به کانال 1860، گزارش جدید شرکت فایزر بود که در گزارشی اعلام کرد تاثیر واکسن ساخت این شرکت 95 درصد است. در حالی که پیشتر درجه تاثیر آن 90 درصد عنوان شده بود.

از نگاه برخی در این هفته وضعیت طلا در جهان وارد دوره جدیدی از نوسان و بی‌رمقی شد. اما این روند زودگذر خواهد بود چرا که عواملی همچون تایید شدن یا نشدن واکسن کرونا و دور دوم انتخابات مجلس سنای آمریکا در ایالت جورجیا در راه است.

احتمال کاهش قیمت طلا در روزهای آینده

روزنامه دنیای اقتصاد با توجه به شرایط بازار سکه و طلا در مطلبی نوشت: در صورتی که در روزهای آتی هم سکه تمایل افزایشی خاصی را از خود نشان ندهد، بعید نیست که باز هم افت بیشتری را تجربه کند. وقتی معامله‌گران از رشد قیمت‌ها ناامید می‌شوند، عموما خود در موقعیت فروش قرار می‌گیرند تا قیمت را حداقل دچار نوسان کاهشی کنند. آنها احتمالا در آن شرایط فرضی، به‌دنبال خرید سکه در ابتدای کانال ۱۱ میلیون تومان خواهند بود.

توصیه به خرید پلکانی طلا و سکه

البته در این روزها در حالی که برخی از تحلیل‌گران معتقدند سکه به نزدیک کف خود رسیده است، توصیه می‌کنند معامله‌گران بهتر است به صورت پله‌ای خرید انجام دهند. برخی هم می‌گویند سکه در مسیر رشد با مشکلاتی مواجه است و طی 10 روز اخیر توان افزایشی نشان نداده است و هفته قبل نتوانست با وجود تلاش نوسان‌گیران وارد کانال 14 میلیونی شود.

ناباوری برخی از سکه 11 میلیونی

دسته مورد اشاره در تحلیل‌هایشان طی این چند وقت باور نداشتند سکه وارد کانال 11 میلیون تومان شود. در این میان باوری هم در بازار سکه و طلا وجود دارد مبنی بر اینکه انتخاب بایدن سمت و سوی انتظارات در بازار سکه را تغییر داد و دیگر کسی برای مسکوکات طلا با هدف سفته‌بازی اقدام به خرید نمی‌کند.

کاهش حجم معاملات طلای آبشده

از نگاه محمد کشتی‌ آرای، نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر -در گفت‌وگویی رسانه‌ای در روز 24 آبان- دستگیری دلال‌های معاملات فردایی طلا باعث کاهش حجم معاملات و قیمت‌ در بازار شده است، به همین دلیل نیز سطح معاملات طلای آبشده در بازار به شدت کاهش یافته است.

کشتی آرای همچنین شیوع کرونا را عامل دیگری می‌داند که به خاطر آن افراد روانه بازار نمی‌شوند. وی در بخشی تاکید می‌کند: بازار طلا دیگر تمایلی به افزایش قیمت ندارد و همین موضوع باعث ثبات نسبی قیمت ها دربازار شده است.

یکی دیگر از عواملی که کشتی‌آرای به آن اشاره می‌کند ثابت ماندن طلای جهانی است که به ثبات قیمت‌ها در بازار داخلی کمک کرده است.

چشم‌انداز کرونایی درباره طلای جهانی

در حالی که چشم‌انداز در بازار سکه و طلای در داخل فعلا نشانه‌های رشد را ندارد، در مورد طلای جهانی اخبار مرتبط با کرونا چشم‌اندازهای گوناگونی را شکل داده است.

براساس نظرسنجی کیتکو نیوز در هفته جاری اکثریت واضح تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین استریت (عمومی) قیمت طلا در هفته جاری (یک شنبه این هفته تا شنبه آینده) را صعود می‌بینند. این احساس در حالی است که قیمت هر اونس طلا پس از کاهش بیش از 5 درصدی روز دوشنبه،  توانست حمایت مهم 1850 دلاری را حفظ کند. به نظر می‌آید که اثرات شوک واکسن اکنون خنثی شده است و تا خبر بعدی بازار رو به افزایش می‌رود. به گفته تحلیل‌گران تشدید افزایش موارد کرونا در روز‌های گذشته، انتظار برای محرک‌های بیشتر دولت نیز افزایش داده‌ است. 

غلبه نظرات به افزایش طلای جهانی

این هفته 17 تحلیلگر در نظرسنجی شرکت کردند. در مجموع 10 رای دهنده - 59 درصد - امید به افزایش قیمت طلا در هفته آینده داشتند، یک تحلیلگر - 6 درصد - باور داشت که قیمت طلا کاهش می‌یابد و شش تحلیل‌گر-  35 درصد - نسبت به طلا بی‌طرف یا خنثی بوند.

در نظرسنجی عمومی، در مجموع 1511 رأی آنلاین داده شد. در میان این افراد، 924 رأی دهنده - 61 درصد - اظهار کردند که در  این هفته طلا  صعود می‌کنند. 281 نفر دیگر - 19 درصد - گفتند که نظر آنها بر روی طلا نزولی است، در حالی که 306 رای دهنده، یا - 20 درصد - بی طرف بودند.

تاثیرات خبر واکسن کرونا

در نظرسنجی اخیر دیوید میدن، استراتژیست ارشد بازار در شرکت سی ام سی مارکتس به کیتکونیوز این طور می‌گوید: طلا در سطح ۱۸۵۰ دلار از حمایت قوی برخوردار بوده و تصور نمی کنم اخبار بد بیشتری برای بازار ببینیم. آنچه که به ویروس کرونا مربوط است، احتمالا خبر مهمی در کار نخواهد بود و طلا هم توانسته به خوبی ارزش خود را حفظ کند.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد شرکت مدیریت سرمایه SIA می‌گوید: انتظار دارد قیمت بالاتری را مشاهده کند زیرا واکسن کووید ۱۹ دورنمای کوتاه مدتی که با آن روبرو هستیم را تغییر نمی دهد.

منابع: شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز- تجارت نیوز- خبرگزاری تسنیم- روزنامه دنیای اقتصاد- اقتصاد نیوز

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!