کاهش قیمت سکه و دلایل آن

پنجشنبه طلا 150 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و سکه در کمترین قیمت خود در ماه‌های اخیر در موقعیت 10 میلیون و 850 هزار تومان ایستاد. دو عامل در کاهش قیمت طلا اثرگذار بوده است. نخست کاهش بهای انس جهانی و دوم کاهش نرخ کانالی دلار که فروشندگان سکه را فعال‌تر کرد. البته امروز شنبه قیمت دلار اندکی افزایش داشته است و به قیمت 25 هزار و 300 هزار تومان فروخته شد.

البته هنوز خطوط مقاومتی پایین‌تری برای دلار پیش‌بینی می‌شود و برخی معتقدند که دلار تا 23 هزار تومان پایین خواهد آمد. این موضوع تورم انتظاری سکه بازار را می‌تواند کاهش دهد.

واکنش طلا به واکسن کرونا

طلا در روز تعطیل بازارهای داخلی مرز هزار 800 دلاری را از دست داد و وارد کانال 1700 دلار شد. طلا در سه هفته اخیر نزدیک به 9 درصد سقوط کرده است. واکنش طلای جهانی به اعلام کشف واکس کرونا و امیدواری به بهبود وضعیت اقتصادی در کاهش نرخ طلا تاثیرگذار بوده است. سکه بازان در معاملات خود به این اتفاقات واکنش نشان دادند.

افزایش امید به آینده در بازارهای جهانی را در افزایش قیمت ارزهای دیجیتال و بورس‌های جهانی نیز می‌توان پی گرفت.

کاهش حباب سکه

پیش از این محمدکشتی آرای نائب رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و سکه ایران گفته بود سکه امامی 600 هزار تومان حباب دارد. حباب بازار خیلی وقت است در بازار ادامه داشته است و با بازار ناآرام ایران، حباب ادامه خواهد داشت. هم اکنون نیم سکه بیشتر از سایر بازارها افت کرده و بیش از 8 درصد ارزش خود را از دست داده است.  رتبه بعدی به سکه امامی رسید که کمی بیشتر از ۷ درصد کاهش قیمت را به نام خود ثبت کرد. ربع سکه و دلار هر دو نزدیک به ۵ درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. این برای دومین هفته متوالی بود که بازار‌ها چنین روند ریزشی را تجربه می‌کردند.

در آخرین هفته آبان‌ماه هم دلار و انواع سکه سقوط قیمتی کم سابقه‌ای را تجربه کردند. روند نزولی بازار‌ها در همان روز آخر هفته هم خود را نشان داد، جایی که سکه امامی به کانال ۱۰ میلیون تومانی ریخت و دلار به زیر ۲۵ هزار تومان نقل مکان کرد. روز پنج‌شنبه، سکه امامی ۱۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید. آخرین بار در اوایل شهریورماه، سکه چنین سطح قیمتی را تجربه کرده بود.

دلایل کاهش افت سکه

یکی از مهمترین دلایل کاهش قیمت سکه در هفته‌های اخیر نزول قیمت دلار در بازارهای داخلی بوده است. دلار هم‌اکنون وارد کانال 25 هزار تومان شده است و امیدواری‌هایی نیز وجود دارد که در همین هفته به زیر این قیمت ورود پیدا کند. پیش‌بینی‌هایی مبنی به نزول قیمت سکه تا 23 هزار تومان یکی از دلایل عمده‌ای بوده است که سکه را تحت فشار قرار داده است.

دلیل دوم کاهش انس جهانی است، فلز با ارزش بازار جهانی در هفته اخیر 100 دلار از ارزش خود را از دست داد و با فاصله اندکی از 1800 دلار نوسان می‌کند. فشار بیرونی اونس طلا موجب می‌شد که معامله‌گران سکه ریسک کمتری برای خرید بکنند.

دلیل سوم موفقیت آمیز بودن واکس کرونا است، میزان انتظارات افزایشی سکه بازار برای اونس طلا با امیدواری به بهبود وضعیت اقتصاد جهانی کاهش یافت. همین موضوع موجب شد که خرید‌های این فلز گرانبها هم توسط آن‌ها کاهش پیدا کند. در کنار این موضوع باید به این موضوع اشاره کرد که سکه حباب قیمتی مثبتی داشته است و ارزش بازار سکه کنونی بیش از ارزش ذاتی آن است. در واقع عامل سومی که موجب شد سکه افت بیشتری را تجربه کند، تخلیه تدریجی همین حباب بود.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!