مشخصات کارگزاری خوب

تفاوت کارگزاری‌ها در ایران چیست؟ اگر این سئوال را از یکی از بورس‌بازان خبره بپرسید به شما جواب خواهد داد که هیچی! حتی شنیده‌ام که برخی از بورس‌بازار ایرانی در ناشناس‌ترین کارگزاری‌ها حساب باز می‌کنند و برای کار خود دلیل موجهی دارند. هنگ کمتر و سرعت بیشتر در بازکردن حساب و پاسخگویی بهتر کارگزاری‌های غیرنام آشنا. با این حال دو کارگزاری مفید و آگاه در ایران تمامیت بازار را به انحصار خود درآورند. البته باید قبول کرد که خدمات اینترنتی و سایت این دو کارگزاری‌ بسیار خوب عمل کرده است اما آیا این همه چیزی که سهام‌دار از کارگزاری خود می‌خواهد؟

مقام اول کارگزاری مفید در رقابت‌های فیاس

این خبر را داشته باشید. کارگزاری آگاه در میان کارگزاری‌های خاورمیانه، شمال آفریقا و اروپای شرقی حائز مقام نخست شده است. این خبر را فدراسیون بورس‌های اروپایی و آسیایی (FEAS) اعلام کرده است. این فدراسیون، موسسه‌ای ارمنستانی است که از 1995 کار خود را شروع کرد. با نگاهی به 20 کشور عضوی این فدراسیون، انتظار زیادی نیز نمی‌شود داشت که کارگزاری بهتر از مفید بتواند مقام اول را کسب کند.

رقابت‌های فیاس در دو بخش  بین کارگزاری‌های محتلف انجام می‌شود. نخست بخش سهام که امسال کارگزاری مفید مدال طلا را از آن خود کرد و دیگری بازارهای بدهی که مفید در آن بخش نیز نشان نقره گرفت. سال پیش نیز رقابت بین کارگزاری‌های مختلف کشورهای عضو در بخارست مجارستان برگزار شد که در آن کارگزاری مفید یک مدال نقره و یک مدال برنز در بخش‌های بازار سهام و بازار بدهی دریافت کرد.

مشخصات کارگزاری خوب

مهمترین مرحله برای کسی که می‌خواهد وارد بازار سرمایه شود انتخاب کارگزاری یا بروکر (Broker) معتبر است. ممکن است فردی ماه‌ها زمان بگذارد و تحقیق کند، هزینه‌های و کمسیون‌های هر کدام از بروکرها را با یکدیگر بسنجد، اعتبار آنها را چک کند، دست آخر شرایط ارائه خدمات آن بروکر را در کشور خود بررسی کند. بعد از آن نیز ممکن است کسی با دیدین مشکلات در بازار رقابتی بروکرها، شرکت خود را عوض کند.مهمترین مشخصاتی که کارگزار باید داشته باشد به گفته موسسه بیزینس بروکر عبارت از فهرست زیر است:

اخلاق مدار و قابل اعتماد بودن

کارگزار باید به اصول اخلاقی قبلاً بیان شده خود شدیداً پایبند باشد. این اصول باید صراحتاً در اختیار کاربران قرار بگیرد تا در محیطی شفاف همه بتوانند کارگزار مورد نظر خود را انتخاب کنندو نبود اصول اخلاقی در تجارت سهام، ارز و فلزات گرانبها، چیزی است که فضای کسب و کار ایران را مسموم کرده است.

البته آزمون این اصول اخلاقی کمی دشوار است، بهترین کار این است که بروکر خارجی و یا کارگزار مورد نظر توسط موسسات ارزیابی مورد اعتماد بررسی شده باشد. برخی ممکن است بگویند قبول کدهای اخلاقی مانند اصول و قوانین بورس اوراق بهادار تهران لزوماً چیزی را ثابت نمی‌کند. درست است! اما این مقدمه کار ما است و حداقل این پیام را می‌رساند که این کارگزار از اصولی در کار خود پیروی می‌کند.

صداقت و شفافیت

یکی از مهمترین فاکتورهای سرمایه‌داری، شفافیت است و نبود آن فضای تجارت و بازار را مسموم می‌کند. البته ممکن است شما این فضا را همیشه مشاهده نکنید اما معیاری نیز برای ارزیابی میزان شفافیت در کارگزاری نداشته باشید. چندین چراغ خطر وجود دارد که در هر شرکتی قابل رصد است. مثلاً پاسخ‌های غیرشفاف و مبهم به سئوالات و معاملات شما داده می‌شود؟ بنابراین باید نسبت به صداقت شرکت حال می‌خواهد کارگزاری باشد یا غیره شک کنید. آیا به همه سئوالات شما پاسخ داده می‌شود و اگر پاسخی داده می‌شود چرا؟ آیا موسسه چیزی برای مخفی کردن دارد؟ کارگزار صادق همه اطلاعات مورد نیاز را به صورت شفاف و روشن در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد چرا که چیزی برای پنهان کردن ندارد.

اطلاع رسانی در مورد بازار سرمایه

در بازار سرمایه اتفاقات زیادی می‌افتد. روزانه افراد زیادی مانند وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی و دیگر مقامات اظهار نظر می‌کنند که می‌تواند جریان سهام را تغییر دهد. جز این سود سپرده بانکی و دیگر تصمیمات بانکی و بنیادین نیز بر روی سهام‌ها اثرگذار است. شرکت‌ها هر کدام تصمیماتی برای افزایش سرمایه‌ خود می‌گیرند و مجامعی را سالانه برگزار می‌کنند. کارگزار خود کارگزاری است که این اطلاعات بنیادین را به بهترین و ساده‌ترین نحوه در اختیار کاربران خود قرار دهد.

ابزارهای تحلیل آنلاین

ابزارهای تحلیل به سه قسم تکنیکال یا فنی، فاندامنتال یا بنیادین و مالی تقسیم می‌شوند. کارگزار خوب باید بتواند ابزارهای تحلیلی درست را در اختیار کاربران خود قرار دهد. از جمله آنها ابزارهای تحلیل مالی است و از جمله آنها پیش‌بینی‌های فاندامنتال است و همچنین ابزارهای تکنیکال مانند نمودارها و اسیلاتورهای تحلیل تکنیکال. بروکر تنها درگاهی برای خرید و فروش سهام نیست و پلتفورمی است که ساختار بهم‌پیوسته ای بازار سرمایه است.

یکی از بزرگترین ابزارهایی که این بروکرها در اختیار کاربران قرار می‌دهند درک درستی از ارزش بازار است. تحلیل‌های قیمتی را در این زمینه باید مدنظر قرار داشت تا برنامه‌ریزی مالی درستی انجام گیرد. همچنین ابزارها و تحلیل‌های استراتژی مالی موثر را به کاربران بدهد.

آموزش‌های تجربی به کاربران

بسیاری از بروکرهای بین‌المللی به کابران خود فرصتی را برای آموزش و تجربه واقعی با پول مجازی می‌دهند. به این اکانت دمو (Demo) گفته می‌شود و با آن کابران می‌توانند سهام‌ها را خریده بدون اینکه هزینه‌ای را پرداخت کنند و دچار ضرر و زیان احتمالی شوند. متاسفانه کارگزاران ایرانی چنین امکاناتی را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند.

همچنین آموزش و استفاده از اطلاعات و پیشنهادات دیگر کاربران ابزارهایی است که در برخی از پلتفورم‌ها بروکر در اختیار استفاده کنندگان قرار می‌گیرد.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!