مخالفت طلای داخلی با قیمت جهانی

سه شنبه, 11-09-1399 | 01:08:10 | طلا و سکه | طلا, اونس طلا, طلای جهانی, ارز, سکه, دلار,

قیمت طلا بعد از اینکه دلار از مرز 30 هزار تومان به محدوده 24 هزار تومان سقوط کرد دچار تزلزل شد. به طوری که برخی پیش‌بینی می‌کردند قیمت کاهش پیدا کند و در محدوده‌های جدیدی متوقف شود.

پیش‌بینی فوق چند روزی دوام آورد و بعد از حمله مسلحانه جمعه عصر در منطقه آبسرد دماوند به خودروی معاون وزیر دفاع مجدد موضوع آینده قیمت سکه و طلا در کنار قیمت ارز مطرح شد. این در حالی بود که در ابتدای هفته بانک مرکزی سیاست‌های ارزی را به‌گونه‌ای پیش‌برد که قیمت ارز در محدوده 25 هزار تومان بماند.

یک تمایل به افزایش در داخل

اما با گذشت یکی دو روز مجدد قیمت‌های ارز و سکه تمایل اندکی به افزایش پیدا کردند و قیمت سکه تمام بهار آزادی از مرز 11 میلیون تومان گذشت.

با وجود افزایش قیمت 15 هزار تومانی طلا و 500 هزار تومانی هر سکه تمام بهار آزادی ابراهیم محمد ولی، رئيس اتحادیه طلا و جواهر کشوری باوجودی که به این گرانی اذعان می‌کند معتقد است قیمت‌ طلا و سکه فعلا به دلیل توقف معاملات نوسان چندانی ندارد. او ابراز امیدواری کرده است که با بازگشایی بازار اصلی هم شاهد تغییر چندانی در قیمت‌ها نباشیم و آرامش بازار ادامه‌دار باشد.

کاهش قیمت‌ها در جهان

این روزها تمایل به افزایش قیمت طلا در داخل تحت تاثیر دلار در حالی است که روز دوشنبه در بازارهای جهانی قیمت طلا در معاملات کاهش پیدا کرد. بر همین اساس در روز مورد اشاره بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ۱.۲ درصد سقوط کرد و به ۱۷۶۶ دلار و ۲۶ سنت رسید. بهای معاملات این بازار از ابتدای نوامبر تاکنون ۵.۹ درصد کاهش داشته که بزرگترین کاهش ماهانه از نوامبر سال ۲۰۱۶ تاکنون است. در بازار معاملات آتی آمریکا هم هر اونس طلا با ۰.۵ درصد کاهش، به ۱۷۷۲ دلار و ۶۰ سنت رسید.

کاهش تحت تاثیر خبر ساخت واکسن

به گفته مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد شرکت "سی ام سی مارکتس"، واکسن باعث خوش بینی به بهبود اقتصادی شده و جذابیت سرمایه گذاری در داراییهای امن مانند طلا را تضعیف کرده است. شکسته شدن مرز ۱۸۰۰ دلار هم این تصور را قوت بخشیده و باعث کاهش بیشتر قیمتها شده است.

طلا پناهگاه امن دارایی در برابر تورم ناشی از تدابیر محرک مالی محسوب می شود. بانک سیتی انتظار دارد ریزش قیمت طلا در دسامبر ضعیف شود و این فلز در مرز ۱۷۰۰ دلار از حمایت پیدا کند و سپس در مدت سه تا شش ماه بعدی حرکتش به سمت مرز ۲۰۰۰ دلار را تجدید کند.

تمایل به سرمایه‌گذاری

در بازارهای جهانی این چندمین بار طی این چند وقت اخیر است که قیمت طلا سقوط کرده است همین موضوع هم موجب می‌شود خرید طلا توسط سرمایه‌گذاران کاهش پیدا کند و تمایل به سرمایه‌گذاری‌در دیگر بازارها زیاد شود.

باوجودی که قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهشی شده است، برخی معتقدند  هنوز امید ها برای انس از بین نرفته است. با مشخص شدن تکلیف انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و رفتن دموکرات ها به کاخ سفید پیش بینی می شود که انس طلا برای بار دیگر قدرت بگیرد.

پس گرفتن یک پیش‌بینی

از سویی اگر بسته محرک مالی تا پیش از پایان سال میلادی تصویب شده و یا اخبار امیدوار کننده ای از تصویب آن منتشر شود؛ می توان انتظار داشت که این موضوع در کنار تعطیلات پایان سال میلادی باعث افزایش قیمت طلا و بازگرداندن آن حتی به بالای 1900 دلار شود.

هم اکنون بانک آمریکا پیش بینی بالای خود برای طلا را پس گرفته و اعلام کرده است که در شرایط کنونی آنها نسبت به قیمت طلا خنثی خواهند بود.

کاهش قیمت طلا طی چند روز اخیر موجب شده است برخی سرمایه‌گذاری نقره را در بازارهای جهانی پیشنهاد دهند و چشم‌انداز مثبتی برای این سرمایه‌گذاری قائل شوند چرا که گفته می‌شود در دولت جو بایدن ساخت پنل‌های خورشیدی رونق می‌گیرد و در این پنل‌ها فلز نقره به کار می‌رود.

لیست قیمت برخی انواع طلا، مسکوکات و فلزات با ارزش در بازارهای جهانی ( عصر دوشنبه):

 • هر انس طلای جهانی 1780 دلار (محدوده نوسان 1770- 1785 دلار)
 • هر اونس نقره 21 دلار و 96 سنت (3.2 درصد کاهش- تحویل فوری)
 • هر اونس پلاتین 954 دلار و 64 سنت (0.9 درصد کاهش- تحویل فوری)
 • هر اونس پالادیوم 2416 دلار و 22 سنت (0.4 درصد کاهش- تحویل فوری)

قیمت انواع مسکوکات و طلا در داخل ( عصر دوشنبه):

 • هر گرم طلای 18 عیار 1 میلیون و 54 هزار تومان
 • هر گرم طلای 24 عیار 1 میلیون و 405 هزار و 500 تومان
 • هر قطعه سکه تمام بهار آزادی 11 میلیون و 200 هزار تومان
 • هر قطعه سکه طرح قدیم 10 میلیون و 500 هزار تومان
 • هر قطعه نیم سکه 5 میلیون و 750 هزار تومان
 • هر قطعه ربع سکه 3 میلیون و 900 هزار تومان
 • هر قطعه سکه یک گرمی 2 میلیون و 300 هزار تومان

منابع:‌ شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز- ایسنا- اقتصاد آنلاین- سایت طلا- ایران اکونومیست

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!