بازار زیر سایه جنگ اخبار؛ مرز حساس قیمت سکه

بازار زیر سایه جنگ اخبار؛ مرز حساس قیمت سکه

چهارشنبه, 12-09-1399 | 15:41:08 | طلا و سکه | سکه, اخبار, حباب سکه,

مصوبه مجلس در بهارستان، افزایش قیمت اونس و تحریک دلار موجب شد تقاضا در بازار سکه بالا رود و قیمت سکه وارد کانال 12 میلیون  تومان شود.با این قیمت سکه نزدیک به یک میلیون تومان از ارزش ذاتی خود فاصله گرفت و ریسک خرید در آن بالا رفت.

میزان حباب در قیمت سکه

نکته قابل تامل در قیمت های دیروز رفتار سایر قطع های سکه در بازار بود. محاسبات نشان می دهد بر پایه قیمت بسته شده دلار و اونس جهانی در روز گذشته حباب قیمت تمام قطعه ها به جز سکه تمام کاهش یافته است.

این رفتار نشان می دهد فقط سکه امامی است که در بازار تقاضا دارد و قطع های کوچک تر پرمشتری نیستند. به نظر آنچه موجب شده سکه امامی این گونه با تقاضا مواجه شود به مبنا بودن آن برای سرمایه گذاران حرفه ای باز می گردد. معمولا بازیگران سکه که از نوسان کسب سود می کنند بر پایه قیمت سکه تمام کار می کنند به همین دلیل وقتی قطع های دیگر هم پای سکه رشد نمی کنند نشان از حضور پر قدرت نوسان گیران در بازار دارد.

پیش بینی قیمت سکه در بازار امروز

رشد نامتوازن قیمت سکه تمام در بازار این گمانه را مطرح کرده که بازار امروز به استراحت برود. بخشی از تحلیل گران باور دارند، بازار رشد بیش از اندازه ای را تجربه کرده است و انتظار دارند امروز در صورتی که تقاضای جدیدی وارد بازارها نشود، سود خود از خریدهای پایین تر را به تدریج ذخیره کنند. به احتمال زیاد آن ها به نقاط مقاومتی 12 میلیون و 400 هزار تومانی در بازار سکه و 26 هزار و 500 تومانی در بازار ارز دقت خواهند کرد.

گروهی از تحلیل گران هم باور دارند، حباب سکه در روز سه شنبه به بالای 900 هزار تومان رسید. هر چقدر حباب سکه بیشتر شود، خرید آن پرریسک تر می شود و عده ای تمایل به فروش پیدا خواهند کرد. نکته جالب در روز سه شنبه آن بود که دلار بسیار کمتر از سکه رشد کرد. به نظر می رسد دلاربازان با احتیاط بیشتری به روند آینده بازار می نگرند. البته نباید از خاطر برد که برگشت اونس طلا به بالای هزار و 800 دلار هم تا حدی سکه بازان را تحریک به خرید بیشتر کرد.

در معاملات فردایی آخر وقت سه شنبه شب هم قیمت سکه در سطح 12 میلیون و 200 هزار تومان معامله شد که تفاوتی زیادی با قیمت بسته در این روز نداشت. بنابراین این قیمت هم می تواند نشانه ای از احتیاط معامله گران در بازار امروز باشد. زیرا با وجود رشد قیمت طلا در بازار جهانی خوش بینی به واکسن کرونا زیاد است و این خوش بینی مانعی بر سر رشد بازار طلا است. خبرهای جسته و گریخته از بازار دلار هم نشان می دهد در منابع ارزی دولت گشایشی رخ داده و دست بانک مرکزی برای تامین منابع در حال باز شدن است. این اخبار در کوتاه مدت می تواند ضربه گیر نوسان باشد. اما معامله گران بازار این روزها تمایل به رصد اخبار سیاسی دارند. این اخبار بر روند بازار سایه انداخته و زیر همین سایه نیز حرکت نوسانی راحت تر شده است.

منبع: اقتصاد نیوز

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!