کاهش ۵۸ درصدی خرید و فروش ارز در سامانه نیما

کاهش ۵۸ درصدی خرید و فروش ارز در سامانه نیما

 اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که عملکرد سامانه نیما (بازار ثانویه) در فروردین ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش حدودا ۵۸ درصدی را نشان می دهد.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از عملکرد سامانه نیما، به نظر می‌رسد کاهش تجارت بین المللی تحت تاثیر کرونا و محدود شدن رفت و آمدها در مرزهای مشترک، تاثیر خود را بر صادرات ایران نیز گذاشته و سامانه نیما به عنوان اصلی‌ترین محل نقل و انتقال ارز میان صادرکننده و واردکنندگان، کاهش عملکردی جدی را به ثبت رسانده است.

آمارها نشان می‌دهد که در فروردین ۱۳۹۹، صادرکنندگان ۵۳۳ میلیون یورو در سامانه نیما به فروش رسانده‌اند و این در حالی است که این عدد در مدت مشابه سال قبل، یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار بوده است.

به این ترتیب فروش ارز صادراتی در سامانه نیما، ۵۸ درصد کاهش یافته است.

در حوزه خرید ارز برای واردات کالا نیز همین کاهش عملکرد دیده می‌شود. به این ترتیب در فروردین ۱۳۹۹، واردکنندگان در نیما، ۴۰۶ میلیون دلار ارز خریداری کرده‌اند که در قیاس با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۵۸ درصدی را نشان می‌دهد.

در فروردین سال ۱۳۹۸، واردکنندگان ۹۶۹ میلیون دلار ارز خریداری کرده بودند.

همچنین میانگین نرخ خرید دلار در سامانه نیما نیز افزایشی بیش از ۵۸ درصدی را تجربه کرده است.

بر این اساس در فروردین سال گذشته، میانگین قیمت خرید هر دلار، ۸۸۲۸ تومان بوده که این عدد در نخستین ماه سال جاری به ۱۳ هزار و ۹۹۳ تومان رسیده است.

از ماه‌های پایانی سال ۹۷ و همزمان با افزایش نرخ دلار در بازار، دولت بازار ثانویه ارز را فعال کرد تا به این وسیله ارز حاصل از صادرات، از سوی صادرکنندگان به این بازار ارائه شود و واردکنندگان نیز بتوانند ارز مورد نیاز خود را از طریق این بازار دریافت کنند.

در حال حاضر در کنار ارز نیمایی و ارز بازار آزاد، دولت برای تعدادی از کالاهای اساسی، ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان عرضه می‌کند که بر خلاف برخی گمانه زنی‌ها تخصیص آن در سال ۱۳۹۹ نیز پیش‌بینی شده است.

با کاهش درآمد، نفت تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا، ایران بخش قابل توجهی از نیاز ارزی خود در ماه‌های گذشته را از طریق صادرات غیرنفتی تامین کرده است.

منبع: ایسنا

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!