یکه‌تازی طلا در روز سقوط بیت کوین

سه شنبه, 16-10-1399 | 15:34:09 | طلا و سکه | طلا, سکه, بیت‌ کوین, ارز, 2021,

در پایان اولین روز بازار ها در سال ۲۰۲۱، طلا یکه تازی کرد و قیمت بیت‌کوین و نفت روند کاهشی را پیش گرفتند. بر اساس گزارش اویل پرایس، طلا پس از ثبت بهترین سود سالانه خود در یک دهه گذشته ، در سال 2021 شروع خوبی داشته است. روز دوشنبه  قیمت اونس به بالاتر از 1900 دلار رسید تا بالاترین نرخ در دو ماه گذشته را ثبت کند. کاهش بازدهی واقعی نرخ بهره در آمریکا و دلار ضعیف تر ، حرکت فلز زرد را افزایش می‌دهد.

‍رشد قیمت طلا

در پایان معاملات روز گذشته هر اونس طلای نقدی 2.1٪ رشد کرد و به 1939.41 دلار رسید. معاملات آتی طلای آمریکا نیز با 2.6٪ افزایش به 1945.10 دلار در هر اونس رسید. تضعیف شاخص دلار و کاهش نرخ بهره واقعی عوامل افزایش قیمت طلا بودند.

بازده واقعی بهره  به میزانی از نرخ بهره اشاره دارد، که سرمایه‌گذار یا وام دهنده پس از کسر میزان تورم دریافت می‌کند. این بازده بهره واقعی نزدیک به پایین‌ترین نقطه کاهش یافت و همین موجب شد جذابیت شمش را افزایش داد.

جیووانی استاونووو ، تحلیلگر UBS Group AG(بانک بین‌المللی) ، در مصاحبه ای با بلومبرگ گفت: « سرمایه گذاران به دنبال دارایی هایی هستند که  بالاتر از نرخ تورم سود بدهند.»

کاهش ارزش قیمت دلار

در همین حال ،ارزش پول ایالات متحده پس از نوسان زیاد در سال گذشته، نزولی شد و شاخص دلار به پایین ترین سطح 5.1 الی 2 سال گذشته سقوط کرد، بنابراین شمش برای دارندگان ارزهای دیگر ارزان تر می شود.

جفری سیکا ، بنیانگذار سرمایه گذار شرکت سیرکل، به رویترز گفت: این احتمال وجود دارد که شاهد محرک مالی قابل توجهی باشیم که منجر به کاهش بیشتر ارزش دلار خواهد شد. محرک ها مالی با تزریق بیشتر دلار موجب کاهش ارزش این ارز می شود. هدف از این تزریق پول کمک به رونق اقتصاد امریکا از طریق کاهش نرخ بهره و افزایش انگیزه سرمایه گذاری است.شاخص آتی طلا و نقره در اواسط ظهر دیروز به شدت در حال رشد بودند به طوریکه طلا به بالاترین سطح هفت هفته و نقره به بالاترین سطح 3.5 ماه رسید.

عقب نشینی بیت‌کوین

بیت کوین در حال عقب نشینی از رکوردهای بالای خود است. ارز رمزنگاری شده دوشنبه ، فقط دو روز پس از شکستن رکورد خود ، به زیر 30،000 دلار رسید.

قیمت بیت کوین در آخر هفته به بالاترین حد خود رسیده و از 34000 دلار عبور کرد. این حرکت با افزایش ارزهای رمزپایه کوچکتر مانند اتر همراه بود که برای اولین بار از فوریه 2018 از مرز 1000 دلار عبور کرد.

بیت کوین در بامداد دوشنبه تا 29،316 دلار سقوط کرد و در 24 ساعت گذشته 12٪ سقوط کرد. اما مدتی بعد به بالاتر از سطح 30،000 دلار بازگشت اما همچنان بیش از 5٪ کاهش داشت.

عملکرد ۲۰۲۰ بیت کوین یادآور افزایش دیوانه وار آن بود  در حالی که این ارز دیجیتالی در سال ۲۰۱۷ به ۲۰ هزار دلار رسیده بود و در سال بعد از آن با یک بازپس گیری شدید روبرو شد. با این حال ، طرفداران رمزنگاری ادعا می کنند که افزایش اخیر برخلاف سال 2017 است زیرا بیشتر از حدس و گمان های خرده فروشی، ناشی از تقاضای نهادی است.

افت قیمت نفت

معاملات آتی نفت در روز دوشنبه پس از آنکه سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها ، که تحت عنوان اوپک پلاس شناخته می شوند ، نتوانستند در مورد سیاست تولید به توافق برسند ، کاهش یافت و این گروه گفتند که قصد دارند مذاکرات را از روز سه شنبه از سر بگیرند. براساس توئیت آمنه باکر ، معاون دفتر و خبرنگار ارشد اوپک در اطلاعات انرژی ، اکثریت اوپک پلاس طرفدار تغییر سطح تولید فعلی هستند ، اما روسیه و قزاقستان خواهان افزایش 500000 بشکه در روز در فوریه ( بهمن) هستند. بعد از این اخبار قیمت نفت تحویل ماه فوریه  وست تگزاس اینترمدیت 90 سنت یا تقریباً 1.9٪ افت کرد و به هر بشکه 47.62 دلار رسید. قیمت هر بشکه نفت برنت نیز با کاهش ۱.۱۱ درصد به ۵۰ دلار و ۹۳ سنت رسید./ اقتصاد نیوز

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!