پایان دوره حبس قیمت دلار

چهارشنبه, 17-10-1399 | 16:46:56 | ارز | دلار, ارز, سکه, نرخ تسعیر,

علائم و شواهد نشان می دهد جهت قیمت دلار در بازار در حال تغییر است این اثر را برخی به اتفاقات سیاسی و البته تصمیم مجلس مرتبط می دانند. قیمت حواله درهم از رشد بیشتر قیمت دلار حمایت می کند، ولی خریداران از هراس دوران پایان ترامپ، با احتیاط قدم برمی دارند. این دو گزاره متضاد، پیش بینی جهت آتی قیمت دلار را دشوار می کند، ولی یک چیز مشخص است«به احتمال زیاد، حبس دلار در دامنه ای محدود، ادامه پیدا نخواهد کرد».

علامت افزایشی درهم به دلار

قیمت درهم با قرار گرفتن در محدوده 7 هزار و 250 تومان، از دلار بالای 26 هزار و 500 تومان حمایت می کند؛ آخرین باری که اسکناس آمریکایی در این محدوده قیمتی نوسان کرد، نوزدهم آذرماه بود؛ در صورت توجه معامله گران داخلی به درهم، دلار وارد فاز تازه ای از افزایش قیمت خواهد شد. از آن سو، بسیاری از معامله گران کاهشی باور دارند، بازار تا اینجای کار هم تنها به دلیل امیدی که سفته بازان به ترامپ و اقدامات او دارند، در برابر رفتن به زیر کانال 25هزار تومان مقاومت کرده است. به این ترتیب، می توان گفت به دورانی نزدیک شده ایم که هم کاهشی ها و افزایشی ها انتظار افزایش دامنه نوسانات را دارند. اما جهت قیمت در روز چهارشنبه به سود کدام یک خواهد بود؟

اثر کنگره آمریکا بر بازار ارز

به گفته فعالان، اگر درهم بالای سطح 7 هزار و 250 تومانی باقی بماند، رشد قیمت دلار در خیابان فردوسی ادامه خواهد یافت. با این حال، گروهی از معامله گران باور دارند، امروز بازار بیشتر با احتیاط حرکت خواهد کرد و در انتظار جلسه چهارشنبه شب کنگره آمریکا خواهد ماند. کنگره آمریکا قرار است امروز، هفدهم دی، اعتبار رای کالج الکتورال درباره پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بررسی کند. معامله گران زیادی در بازار داخلی به این موضوع دلبسته اند که نتیجه این جلسه به سود ترامپ باشد. در صورتی که کنگره نتایج را تایید کند، یک گام دیگر به خروج ترامپ از کاخ سفید و افزایش احتمالی فروش های ارزی نزدیک خواهیم شد. به نظر می رسد، بازار طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه می تواند نوسانات رفت و برگشتی زیادی را تجربه کند.

نرخ تسعیر بودجه؛ کف قیمت دلار

مجلس نرخ تسعیر بودجه را به سطح 17 هزار و 500 تومان رساند این نرخ گرچه ارزش محاسباتی دارد اما برای برخی معامله گران بازار در حکم کف نرخ بازار حساب می شود. در واقع این گروه تصور می کنند در سال آینده ریزش جدی در کار نیست و حتی اگر وضع دولت خوب شود امکان کاهش قیمت ارزش بیش از این فراهم نیست./ اقتصاد نیوز

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!