روز سقوط قیمت سکه

شنبه, 20-10-1399 | 15:35:51 | طلا و سکه | طلا, سکه, ارز, نزول, حباب,

بیت کوین فقط به بازار طلا شبیخون نزد با بازار سکه ایران نیز چنین کاری کرد. آخرین هفته کاری کامل در دی ماه برای بازار سکه پر استرس شروع می شود. ریزش قیمت طلا در بازار جهانی و ضعف دلار در بازار داخلی یعنی روز سقوط برای سکه. امروز سکه امامی معاملات خود را با فشار شدیدی برای افت قیمت آغاز خواهد کرد. سقوط قیمت طلای جهانی به زیر هزار و 850 دلار، به تنهایی توانایی آن را دارد که بهای سکه را حتی به زیر 11 میلیون و 500 هزار تومان ببرد.

معامله گران سکه روز پنج شنبه مرز 12 میلیون تومانی را از دست دادند و پس از آن، فشار فروش در این بازار بیشتر شد. در کنار این، دلار با حمایت خاصی در اعداد پایین مواجه نشد تا سکه افت بیشتری را تجربه کند. به نظر می رسد، ضربه آخر را نیز اونس طلا به سکه نواخت و باعث شد، سکه در معاملات پشت خطی به سمت محدوده هایی قیمتی برود که بیش از یک ماه از آن ها فاصله گرفته بود.

نزول سکه پشت خط

شرایط نزولی بازار سکه از معاملات پشت خطی مشخص بود. روز جمعه بسیاری از معامله گران سعی می کردند سکه خود را در معاملات پشت خطی به فروش برسانند. به این ترتیب، سکه ای که روز پنج شنبه در محدوده 11 میلیون و 700 هزار تومانی قرار داشت، در معاملات پشت خطی روز جمعه حتی به زیر 11 میلیون و 400 هزار تومان رفت. این اتفاق می تواند شروع بازار فلز گران بهای داخلی در روز شنبه را تحت تاثیر قرار دهد.

علامت نزول از سمت حباب

با وجود اینکه سکه در معاملات پنج شنبه و جمعه، افت شدیدی را تجربه کرد، ارزش ذاتی آن هم چنان اعداد پایین تری را نشانه رفته است. با در نظر گرفتن اونس هزار و 850 دلاری، ارزش ذاتی سکه در مرز 11 میلیونی قرار دارد. حباب سکه با فرض این شرایط در محدوده 6 درصدی قرار گرفته است.

این میزان حباب نشان می دهد که سکه حتی از لحاظ نزولی خود را با سایر متغیرهای بازار هماهنگ نکرده است و توان افت بیشتر قیمت را دارد. تنها شاید افزایش ارزش دلار بتواند، مانع از ماندگاری سکه زیر سطح 11 میلیون و 500 هزار تومان شود. اگر دلار هم افت کند، سکه می تواند بار دیگر در گام اول به کانال 10 میلیون تومانی بازگردد./ اقتصاد نیوز

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!