بی تفاوتی بازار سهام به خبرهای بد

بی تفاوتی بازار سهام به خبرهای بد

یکشنبه, 21-10-1399 | 15:53:43 | | بورس, سهام, شاخص, داوجونز, ترامپ,

به نظر می‌رسد بازارهای سهام به اخبار ناخوشایند واکنش نشان نمی‌دهند، آنچنان که شاخص سهام MSCI( مورگان استنلی) در بازارهای توسعه یافته ۱۰ درصد بالاتر از اوج قبل از بحران کرونا بسته شد.

گاردین در گزارشی به این سوال پاسخ داده است که «چرا خبرهای بد دیگر بر بازار سهام تاثیر نمی‌گذارد؟» در این مطلب آمده است؛ اقتصاد جهان بدترین سال عصر مدرن خود را پشت سر گذاشت و سال 2021 نیز در شرایط خوبی شروع نشده است.

با این حال ، شاخص سهام MSCI( مورگان استنلی) در بازارهای توسعه یافته 10 درصد بالاتر از اوج قبل از بحران کرونا بسته شده است. برهمین اساس به نظر می‌رسد بازارهای سهام به اخبار ناخوشایند واکنش نشان نمی‌دهند.

اما چه دلایلی باعث شده است که بازارهای سهام همچنان رونق داشته باشند؟

1- اقدام بانک مرکزی؛ بانکهای مرکزی با هدایت فدرال رزرو ایالات متحده به سرعت به آشفتگی بازار پاسخ دادند. این اتفاق همراه با اولین موج شیوع ویروس کرونا در فوریه و مارس (بهمن و اسفند) سال گذشته بود. برهمین اساس نرخ بهره کاهش یافت و پول از طریق طرح های خرید دارایی که به عنوان تسهیل گر شناخته می شود ، وارد اقتصاد جهانی شد. به همین دلیل ، فدرال رزرو این تصور را ایجاد کرد که اجازه نمی دهد قیمت سهام در وال استریت خیلی پایین بیاید.

2- خوش بینی به واکسن؛ بازارهای سهام بیشتر متأثر از چشم انداز در آینده و نه از وضعیت فعلی جهان هستند و اطمینان دارند که برنامه های واکسن انبوه و مقررات مربوط به فاصله اجتماعی سبب کاهش هزینه های شیوع این بیماری خواهد شد و از سوی دیگر رشد در بازار سهام را شاهد خواهیم بود. فرضیه این است که از بهار به بعد فعالیت ها افزایش خواهد یافت و منجر به افزایش سود شرکت ها می شود که به نوبه خود قیمت های بالاتر سهام را توجیه می کند.

3- بایدنومیک؛ میانگین صنعتی داوجونز از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ 60 درصد افزایش یافته است اما وال استریت دلیل خوشحال بودن در مورد ورود جو بایدن را یافته است. پیروزی دموکرات ها در انتخابات انتخابی دو کرسی سنا در جورجیا به این معنی است که برای بایدن دریافت بسته محرک از طریق کنگره آسان تر خواهد بود. در حال حاضر ، سرمایه گذاران صعودی این واقعیت را نادیده می گیرند که بایدن نیز متعهد شد مقرراتی را تنظیم کند که این برای بازار منفی است ، و به نظر می‌رسد بایدن بر روی تقویت مورد نظر بایدنومیکس (استراتژی اقتصادی بایدن) تمرکز  کند.

اما چه چیز دیگری وجود دارد که می تواند بازار را امیدوار کند و تکان دهد؟

گزینه های دیگری برای سرمایه گذاری به جز بورس اوراق بهادار مانند پول نقد و طلا وجود دارد ، اما سطح پایین نرخ بهره رسمی و تأثیر ناخوشایند QE بر بازده اوراق قرضه ، جذابیت بیشتری را برای پذیرش ریسک سرمایه گذاری در سهام رقم زده است. بانک انگلستان در حال ارزیابی جوانب مثبت و منفی نرخ های بهره است ، که این امر بیشتر به نفع نگهداری دارایی های پرخطر با بازده بالقوه بالاتر مانند سهام است.

طرز فکر فعلی بازار این است که اکنون در انتهای تونل کرونا نور وجود دارد. زندگی عادی قرار است از سر گرفته شود اما تورم افزایش نخواهد یافت ، بنابراین بانکهای مرکزی و وزارتخانه های دارایی تحت فشار نخواهند بود که به تندی محرکها را پس بگیرند. در صورت سقوط قیمت سهام ، بانک فدرال آمریکا به کمک خواهد پرداخت./ اقتصاد نیوز

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!