شوک معامله گران از کاهش قیمت‌ها وقتی دلار ٢٠ هزار تومانی خریدار ندارد!

شوک معامله گران از کاهش قیمت‌ها وقتی دلار ٢٠ هزار تومانی خریدار ندارد!

دوشنبه, 29-10-1399 | 21:31:52 | ارز | گزارش میدانی, دلار, صرافی, ارز, سکه, خبر آنلاین,

هرچند بازار ارز در آخرین روز هفته گذشته و اولین روز هفته جاری با کاهش قابل توجه قیمت‌ها مواجه بود اما بازگشایی بازار امروز با شوک فعالان و خریداران و معامله گران همراه شد. امروز در قیاس با دو روز کاری گذشته حجم معاملات در بازار ارز با کاهش روبرو شده است و بسیاری این کاهش را ناشی از شوک معامله‌گران می‌دانند.

شرایط بازار نشان می‌دهد هرچند برخی از صرافان و فعالان بازار در ساعات ابتدایی روز از فروش ارز به قیمت‌های پایین‌تر خودداری می‌کردند و تاکید داشتند قیمتهای جدید به زودی اعلام می‌شود. 

افزایش حجم فروش دلار 

اما در میانه روز حجم فروش افزایش یافت و خرید دلار به قیمت‌هایی در محدوده 20 هزار تومان به فروشندگان عادی پیشنهاد می‌شود. قیمت خرید هر دلار در صرافی‌های بانکی ۲۱۵۰۰ تومان است این در حالی است که تعداد کمی از دلالان حاشیه خیابان و صرافان حاضرند دلار را به قیمت‌های در محدوده ۲۰ تا ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری کنند و اغلب بهایی کمتر از ٢٠ هزار تومان را برای خرید پیشنهاد می‌کنند.

روند آتی بازار ارز 

معامله‌گران در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه روند آتی بازار را چگونه می بینید؟ می‌گویند؛ احتمال رسیدن قیمت‌ها حتی به کمتر از ۲۰ هزار تومان وجود دارد، از این رو کسی در شرایط فعلی ریسک خرید دلار برای سرمایه‌گذاری را به جان نمی‌خرد. از سوی دیگر برخی از نوسان‌گیران که در سقف‌های قیمتی بالاتر در محدوده ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان نیز نسبت به خرید دلار اقدام کرده بودند این روزها بیش از روزهای گذشته به دنبال خریداری برای کاهش زیان خود هستند.

معامله ‌گران، چشم انتظار کف قیمتی دلار 

یک صراف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حجم خرید و فروش را در شرایط فعلی چگونه است؟ گفت: من امروز همچنان معامله‌ای نکردم و فکر می‌کنم بسیاری از معامله‌گران منتظر از راه رسیدن کف قیمتی دلار هستند.

وی در پاسخ به این سوال که کف قیمتی دلار چقدر است؟ تاکید کرد: مشخص نیست که چقدر باشد اما بدون تردید حل مشکلات تحریمی ایران و همچنین افزایش صادرات نفت،در کنار بررسی اف ای تی اف و خروج از لیست سیاه می‌توانند قیمتها را به سال گذشته بازگرداند چرا که در سال گذشته نیز قیمت دلار در محدوده کمتر از ۲۰ هزار تومان در شرایط فعلی قرار داشت.

کاهش شدید انتظارات تورمی 

 او با اشاره به انتظارات تورمی به شدت کاهش یافته است، گفت: سرمایه‌گذاران سه ماهی است که از بازار ارز و طلا و سکه کوچ کردند چرا که می‌دیدند ریزش قیمت‌ها در راه است اما در شرایط فعلی بسیاری از کسانی که روی ماندن ترامپ حساب باز کرده بودند با زیان بسیار هنگفت در بازار ارز و سکه روبرو شده‌اند.

احتمال جدی کاهش بیشتر نرخ ارز 

بالاترین قیمت گزارش شده دلار در بازار ایران در محدوده ۳۱ تا ۳۲ هزار تومان بود .دلار در مدت بسیار کوتاهی در این محدوده قیمتی باقی ماند  و سپس ریزش قیمت دلار آغاز شد . بلافاصله پس از عدم انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده، قیمت دلار کاهشی تا مرز ۲۲ هزار تومان را تجربه کرده اما روند افزایشی مجدداً بر بازار حاکم شد.

صرافان معتقدند با توجه به اخبار سیاسی مثبت و همچنین دستیابی ایران به توافق های عملی برای آزادسازی منابع بلوکه شده انتظار کاهش قیمت ارز در بازار انتظاری جدی تلقی می شود.

هرچند بسیاری از کارشناسان معتقد بودند قیمت دلار نمی‌تواند در شرایط فعلی به کمتر از ۲۰ هزار تومان برسد اما نشانه‌های ریزش قیمت‌ها حتی به بهای کمتر از ۲۰ هزار تومان نیز در بازار آشکار شده است برخی از کارشناسان معتقدند قیمت واقعی ارز در بازار بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان است اما بهبود شرایط سیاسی و کاهش حجم تحریم ها در کنار افزایش فروش نفت و خروج از لیست سیاه اف ای تی اف می تواند قیمت واقعی دلار را تغییر داده و آن را به کمتر از ۲۰ هزار تومان نیز برساند.

منبع: خبرآنلاین

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!