پشتوانه قدرتمند طلا برای سرمایه‌ها در برابر بحران کرونا

پشتوانه قدرتمند طلا برای سرمایه‌ها در برابر بحران کرونا

امروز که جهان با بحران بزرگ کرونا و ویروس کووید 19 روبرو است سرمایه‌داران به دنبال راه‌هایی هستند تا دارایی‌های خود را در برابر رویدادهای غیرقابل پیش‌بینی آینده محافظت کنند. به گفته کلودیو گراس یکی از کارشناسان مطرح سوئیسی، خرید طلا می‌تواند در حکم پشتوانه‌ای عالی در برابر بحران‌های مالی باشد.

نوسانات ارزی موجب شده است که سرمایه‌گذاران به سمت دارایی باثبات‌تری بروند. گرچه ممکن است به گفته گراس در بحران‌های مالی طلا افزایش قیمت نداشته باشد. درواقع اصلاً سوال این نیست که طلا افزایش قیمت دارد یا خیر. بلکه برای اینکه به ارزش واقعی طلا پی ببرید باید ارزش کاغذی آن مورد بررسی دقیق‌تری قرار بگیرد.

گراس اظهار می‌کند که ارزش واقعی طلا و قیمت واقعی طلا بر مبنای پول کاغذی دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند. «معتقدم ارزش واقعی طلا افزاش خواهد یافت اما قیمت کاغذی آن به صفر سقوط خواهد کرد.» او این مسأله را وابسته امنیت واقعی و پول‌های کاغدی می‌داند و می‌گوید بدهی کشورها بر آن اثر می‌گذارد.

به گفته گراس یک انس طلا همیشه یک انس طلا باقی خواهد ماند. با خرید طلای واقعی شما در قالب یک کالای واقعی و دارایی واقعی را به تملک خود درآورده‌اید.

کرونا و هراس از آینده سرمایه‌گذاری‌ها

 نزدیک به دو ماه از شیوع ویروس کرونا در بازارهای مالی اصلی جهان یعنی لندن و نیویورک می‌گذرد. این به معنی خطر بحران مالی است که برخی از کارشناسان آن را در 90 سال گذشته بی‌سابقه دانسته‌اند. در این میان طلای واقعی به این دلیل که خارج از نظام‌های بانکی است و به‌صورت فیزیکی خرید و فروش می‌شود بهترین پناهگاه برای سرمایه‌های کنونی جهان است.

گفتنی است به گفته کلودیو گراس دیگر فلزات گران‌بها مانند پلاتین و نقره نیز مانند طلا گزینه‌ها مناسب به شمار می‌روند. اما پالادیوم به دلیل جباب قیمتی گزینۀ خوبی برای ذخیره سازی نیست. دلیل حباب قیمتی این فلز استفاده وسیع آن در صنعت خودروسازی است.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!