اثر باخت ترامپ بر شرکای تجاری ایران

آخرین آماری که از سوی مهدی میراشرفی رئیس‌کل گمرک ایران منتشر شده نشان می‌دهد که «چین، عراق، امارات، ترکیه و افغانستان» بیشترین سهم از تجارت با ایران را در 10 ماه منتهی به آذر به خود اختصاص داده اند.

 گزارش منتشر شده از سوی رئیس گمرک ایران نشان‌دهنده جابه‌جایی در میان اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران است. بطوریکه چین توانسته پس از مدتی طولانی به جایگاه اولی بازگردد و به شریک اصلی کشور بدل شود.

پیش تر یک مقام آگاه به «اقتصادنیوز» اعلام کرده بود که بعد از باخت ترامپ گشایش حداقلی در محور کشورهای چین، عراق و ترکیه صورت گرفته است که آمار رسمی هم این موضوع را تایید می کند و نشان می دهد که چین بعد از مدتها توانسته به جایگاه قبلی خود بازگردد.

رئیس کل گمرک ایران درباره حجم تجارت خارجی ایران در 10 ماه گذشته امسال گفت: در ده ماه گذشته، تجارت خارجی ایران به وزن ۱۲۲ میلیون تن و ارزش ۵۹ میلیارد دلار ثبت شد که این رقم نسبت به عملکرد ماه گذشته (آذرماه) افزایش قابل توجهی دارد.

میراشرفی با اشاره به سیر صعودی مبادلات تجاری در شرایط تحریم، گفت: حجم تجارت خارجی ایران با کشورهای جهان در ۱۰ ماهه ۹۹ بالغ بر ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.

او افزود: سهم صادرات از این میزان ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار و سهم واردات ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بود.

میراشرفی ادامه داد: صادرات کالاهای غیرنفتی در این مدت از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب با ۱۷.۷ و ۲۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو شد، اما در مقایسه با ماه قبل از آن، یعنی آذر ماه افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود که این روند در ماه‌های بهمن و اسفند سال‌جاری با رشد بیشتری همراه باشد.

رئیس‌کل گمرک ایران تصریح کرد: در بخش واردات نیز از نظر وزنی ۲ درصد و ارزش ۱۵.۵ درصد کاهش داشته‌ایم.

میراشرفی افزود: مقاصد صادراتی ایران در ۱۰ ماهه امسال به ترتیب عبارتند از: چین با ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، عراق با ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، ترکیه با پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش دو میلیارد دلار و افغانستان با پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بودند.

بر اساس برآوردهای انجام شده تا پایان پاییز سال جاری، میزان صادرات ایران به چین به عدد ۴/ ۶ میلیارد دلار رسیده و این در حالی است که صادرات به عراق در مرز ۶ میلیارد دلار قرار دارد. 

او گفت: این پنج کشور در مجموع ۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاراز ایران کالا وارد کردند که از نظر وزن ۷۳.۵ درصد و از نظر ارزش ۷۶ درصد صادرات را دربرمی‌گیرد.

رئیس‌کل گمرک ایران پیرامون کشورهای مبدأ واردات کالا به ایران، گفت: آمارها نشان می دهد به ترتیب چین با دو میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با چهارمیلیون و ۱۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با چهار میلیون تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، هند با یک میلیون و ۹۰۰ هزارتن به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و آلمان با ۹۶۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار قرار گرفته اند.

او تصریح کرد: پنج کشور یادشده در مجموع ۱۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۲۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کالا به ایران صادر کردند که این رقم ۴۹ درصد از وزن و ۷۱.۶ درصد از ارزش کل واردات کشور در ۱۰ ماهه ۹۹ را به خود اختصاص دادند.

معاون وزیرامور اقتصادی و دارایی گفت: ۶۹ درصد از کل واردات کشور در این مدت( ۱۰ ماهه) مربوط به کالاهای اساسی به وزن ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود.

او تاکید کرد: امسال از ۱۱ آبان تا ۳۰ دی ماه هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی به ارزش ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار (روزی ۱۰۱ هزار تن) وارد کشور شد. همچنین در ۱۰ ماهه ۹۹ به میزان پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا از ایران ترانزیت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹.۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

منبع: اقتصادنیوز

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!