بانک ها در 9 ماهه امسال چقدر وام پرداخت کردند؟

بانک ها در 9 ماهه امسال چقدر وام پرداخت کردند؟

بررسی آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور حاکی از آن است که مبلغ کل تسهیلات اعطایی در آذر ۹۹ نسبت به اسفندماه سال ۹۸ رشد ۳۰.۸ درصدی داشته است.

 بررسی جدیدترین آمار عملکرد بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور در آذر ۹۹ نشان می‌دهد که مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری ۲۱۰۴۷.۷ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به اسفند سال ۹۸ که ۱۶۰۹۶.۸ هزار میلیارد ریال بود ۳۰.۸ درصد افزایش یافته است.

همچنین تسهیلات قرض‌الحسنه ۸.۷ درصد از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری قرض‌الحسنه را تشکیل داده و حجم عمده عملکرد تسهیلاتی بانک‌ها مربوط به فروش اقساطی با ۲۵.۴ درصد و مشارکت مدنی با ۲۵.۶ درصد است.

به لحاظ عددی در پایان آذر ماه سال جاری ۱۸۳۴.۹ هزار میلیارد ریال از کل تسهیلات اعطایی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور قرض‌الحسنه بوده که این میزان نسبت به اسفند ماه سال ۹۸ که ۱۱۵۷.۵ هزار میلیارد ریال بوده، ۵۸.۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

وضعیت بانک‌های تجاری

بر پایه این گزارش، تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تجاری کشور در پایان آذر ۹۹ متفاوت بوده به نحوی که ۱۳.۴ درصد از وام‌های بانک‌های تجاری قرض‌الحسنه بوده که رقم آن ۴۵۲.۵ هزار میلیارد ریال بود. میزان تسهیلات اعطایی قرض‌الحسنه بانک‌های تجاری در اسفند سال قبل ۲۵۳.۶ هزار میلیارد ریال بوده است.

در بانک‌های تجاری کشور، سهم عمده تسهیلات پرداختی مانند بانک‌ها و موسسات اعتباری مربوط به فروش اقساطی به میزان ۳۴.۶ درصد است که رقم آن ۱۱۶۶.۴ هزار میلیارد ریال در پایان آذر ۹۹ بوده است. این میزان در اسفند سال ۹۸ معادل ۱۱۵۰.۳ هزار میلیارد ریال بود.

۱۴.۲ درصد تسهیلات بانک‌های تجاری به رقم ۴۷۹.۹ هزار میلیارد ریال در پایان آذر ماه به تسهیلات مرابحه اختصاص داشته که این رقم در اسفندماه سال قبل ۲۶۳.۳ هزار میلیارد ریال بوده است.

وضعیت بانک‌های تخصصی

همچنین بررسی عملکرد بانک‌های تخصصی در پرداخت تسهیلات به بخش‌های مختلف در پایان آذرماه ۹۹ نشان می‌دهد که ۵ درصد تسهیلات اعطایی به میزان ۱۸۵.۹ هزار میلیارد ریال در قالب قرض‌الحسنه پرداخت شده که این رقم در پایان سال قبل ۱۲۲ هزار میلیارد ریال بود.

بزرگترین بخش تسهیلات پرداخت شده در بانک‌های تخصصی کشور مربوط به فروش اقساطی می‌شود به نحوی که در پایان آذر ماه سال جاری ۴۴.۷ درصد کل تسهیلات اعطایی این بانک‌ها به رقم ۱۶۴۶.۶ هزار میلیارد ریال در بخش فروش اقساطی بوده و این رقم در اسفندماه سال ۹۹ به میزان ۱۵۷۲.۷ هزار میلیارد ریال بود.

بانک‌های تخصصی نیز در بخش مشارکت مدنی تسهیلات قابل توجهی پرداخت کرده‌اند به نحوی که ۱۴.۲ درصد کل منابع تسهیلاتی این بانک‌ها در پایان آذر ۹۹ به میزان ۵۲۱.۵ هزار میلیارد ریال در این بخش پرداخت شده است.

وضعیت بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری

در بخش بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری نیز ۸.۵ درصد تسهیلات پرداخت شده در پایان آذر ۹۹ به میزان ۱۱۹۶.۵ هزار میلیارد ریال به عنوان قرض‌الحسنه و ۳۱.۵ درصد کل اعتبارات ارائه شده به متقاضیان در بخش مرابحه به رقم ۴۴۰۹.۴ هزار میلیارد ریال بوده است./ خبرآنلاین

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!