کم شدن تورم در چین

سه شنبه, 26-01-1399 | 22:33:06 | اقتصاد کلان | تورم, چین, شاخص,

متوسط نرخ تورم چین در ۱۲ ماه منتهی به مارس ۲۰۲۰ به ۴.۳ درصد کاهش یافت. این نرخ تورم که ۰.۹ درصد کمتر از  تورم ماه قبل و  ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط کارشناسان بوده است، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن از منفی ۱.۶ درصد در ماه فوریه به منفی ۳.۸ درصد در ماه مارس کاهش پیدا کرده است.

 

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه مارس برای نخستین بار در هشت ماه اخیر به منفی ۱.۲ درصد رسیده است که  دو درصد کمتر از تورم ثبت شده این کشور برای ماه فوریه به حساب می رود.

 

در بین سایر بخش‌های تورمی، تورم آب و برق از ۰.۳ درصد به منفی ۰.۱ درصد کاهش  پیدا کرده است. هم چنین نرخ تورم در بخش مراقبت‌های درمانی از ۲.۳ درصد به ۲.۲ درصد و بخش خدمات از ۴.۴ درصد به ۴.۳ درصد کاهش یافته است. نرخ تورم در بخش فرهنگ و آموزش به ۲.۵ درصد رسیده است و تورم پوشاک نیز منفی ۰.۳ درصد اندازه گیری شده است.

 

لیو ژو ژی، کارشناس مسایل اقتصادی در بانک ارتباطات چین گفت: کاهش نرخ تورم بیش از آن بود که پیش بینی می شد. دلیل اصلی نیز کاهش تقاضا با توجه به شیوع کرونا بوده است. 

 

در شرایطی که تورم در بخش‌های زیادی کاهش یافته است،  نرخ تورم مواد غذایی نیز از بالاترین سطح ثبت شده یک سال اخیر خود عقب نشسته و به ۱۸.۳ درصد رسیده است. به دنبال شیوع کرونا و تصمیم چین به ممنوعیت واردات گوشت از برخی کشورها، قیمت گوشت خوک در مقایسه با سال قبل خود ۱۱۶.۴ درصد افزایش یافته است .

 

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی‌گیرد، در ماه مارس به ۰.۹ درصد رسیده است که در مقایسه با ماه قبل ۰.۷ درصد کمتر شده است. 

 

متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی ۱۹۸۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۱۳ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه ۱۹۸۹ با ۲۸.۴۰ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۱۹۹۹ با منفی ۲.۲ درصد بوده است.

 

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!