سقوط دوباره قیمت نفت به نزدیک 11 دلار

سقوط دوباره قیمت نفت به نزدیک 11 دلار

قیمت نفت خام در بورس نیویورک به نزدیک 11 دلار سقوط کرد. این اتفاق بعد از این روی داد که بزرگترین صندوق مبادله نفتی بورس نیویورک به صورت غیرمنتظره‌ای شروع به فروش تمام سهام یکی از فعالترین سهام‌داران خود کرد.

پیشتر از این ارزش نفت در بورس نیویورک 25 درصد ارزش خود را از دست داده بود. ایالات متحده تمامی نفت مقاطعه‌کاران خود را در تگزاس غربی در مان ژوئن خریداری کرده است و این گمانه‌زنی را شدت بخشیده که بار دیگر نفت خام این کشور به زیر صفر دلار برسد؛ همچنان که هفته پیش این اتفاق افتاد. هم اکنون تولیدکنندگان نفت، فرآورده‌های خود را در انبارهای ذخیره برای مواقع اضطراری ذخیره می‌کنند، چراکه تمامی مخازن نگهداری نفت پر شده‌اند.

با کاهش 1.43 دلاری قیمت هر بشکه نفت، قیمت نفت تگزاس غربی به 11.35 دلار رسید. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۱۵.۳ درصد یا ۱.۹۶ دلار سقوط کرد و به ۱۰.۸۲ دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت هم ۳.۸ درصد دیگر سقوط کرد تا ۱۹.۲۳ دلار برسد.

این در حالی است که در پایان معاملات روز دوشنبه، شاخص نفت آمریکا ۲۴.۵۶ درصد یا ۴.۱۶ دلار سقوط کرده بود و در ۱۲.۷۸ دلار بسته شده بود. نفت برنت هم ۶.۷۶ درصد سقوط کرده بود و در ۱۹.۹۹ دلار بسته شده بود. هر دو شاخص نفت در ۹ هفته قبل ۸ هفته را با افت سپری کرده‌اند.

به دلیل فاجعه اپیدمی ویروس کرونا در ایالات متحده برای قیمت نفت 80 درصد ارزش خود را از دست داد. با تعطیل شدن بازارهای مالی و کارخانجات در این کشور نیاز به انرژی و مصرف نفت به شکل بی‌سابقه‌ای کاهش یافت. همین عامل منجر به کاهش عرضه و تقاضا در بازار نفت و کاهش محسوس این فرآورده شود.

همچنین کره جنوبی که چهارمین مخازن تجاری ذخیره‌سازی نفت در آسیا را دارد اعلام کرده است که در مخزن خالی در خشکی ندارد. این وضعیت در سنگاپور حتی از این هم وخیم‌تر است. برای اینکه مخازن ایالات متحده در ماه می و ژوئن بیش از 90 درصد پر نشوند می‌بایست ماهانه 1 میلیون بشکه نفت از مخازن خارج شود.

ترجمه و تلخیص: واحد رسانه‌ای صرافی رادین

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!