آیا کرونا از آزمایشگاه ووهان چین آغاز شد؟

آیا کرونا از آزمایشگاه ووهان چین آغاز شد؟

در روزهای گذشته دولت ایالات متحده اتهامات سختی را به دولت جمهوری خلق چین وارد کرده است، مبنی بر اینکه ویروس کرونا نه از خفاش و یا مورچه‌خوار بلکه در آزمایشگاه‌های شهر ووهان (به عمد یا سهو) درست شد و به خارج درج پیدا کرد. این ادعا را دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و مقامات کاخ سفید بارها در هفته گذشته عنوان کردند.

اما خارج از دعواهای سیاسی که پیش از این هم بین ایالات متحده و چین وجود داشت، آنچه تا کنون از شواهد می‌دانیم چیست؟

 بنابر گزارش شبکه ان‌بی‌سی نخستین مرتبه شبکه اطلاعاتی آمریکا در ماه نوامبر یعنی آذر ماه شواهدی را مبنی بر بحران سلامت در شهر وهان تشخیص دادند.  با این حال ترامپ ندرتاً این اطلاعات و گزارش‌ها را مطالعه می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

انقلاب کرونا در جهان

هفت راهکار برای کسب‌وکارها در روزهای کرونایی

از آزمایشگاه ووهان چه می‌دانیم؟

بنا بر گفته‌های دانشمندان و کارشناسان ساخت چنین ویروسی به دست بشر بسیار بعید به نظر می‌رسد. همچنین کارشناسان اطلاعاتی چنین اطلاعاتی را به دولت آمریکا ارائه ندادند. با این حال این به معنای این نیست که این ویروس در آزمایشاه وهان به صورت «اتفاقی» درست نشده باشد.

این موضوع زمانی بیشتر از هر زمان دیگری شک برانگیز می‌شود که اخباری مبنی بر ممانعت دولت چین برای تحقیقاتی در مورد سرمنشأ ویروس درج پیدا کرده است. این موضوع به جنجالی سیاسی بین دولت استرالیا و چین بدل شد.

روزنامه آفتونبلادت پرتیراژترین روزنامه سوئد روز پیش خبر درخواست پناهندگی شی ژنگ لی دانشمند چینی به آمریکا را درج کرد. او پیشتر در آزمایشگاه ووهان چین کار می‌کرده با مدارک و اسناد محرمانه زیادی درباره کرونا از سفارت آمریکا در پاریس درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.

همچنین عکس‌هایی از فعالیت‌ها و آزمایش‌های کارشناسان چینی بر روی خفاش از سایت این آزمایشگاه پاک شده است. دولت آمریکا چین را متهم می‌کند که در حال پوشاندن حقایقی در مورد منشأ و انتشار اولیه ویروس است. گفته می‌شود برای اینکه لوازم و تجهیزات بهداشتی لازم برای مبارزه با ویروس برای این کشور پرجمعیت تهیه شود حقایقی از دنیا و سازمان بهداشت جهانی مخفی نگهداشته شده است. البته هم دولت چین و هم سازمان بهداشت جهانی این ادعاها را رد می‌کنند.

قبل از این نیز امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، چین را محکوم کرده بود که در مورد قدرت گسترش این ویروس حقایق را به‌صورت کامل به جهان اعلام نکرده است. تنها آمادگی یکماه پیشتر از شروع اولین مورد کرونا در اروپا می‌توانست از مرگ هزاران نفر جلوگیری کند.

در ووهان چه خبر بود؟

دو آزمایشگاه به صورت جداگانه بر روی ویروس کرونا مطالعه می‌کنند. در این آزمایشگاه‌ها نمونه‌هایی از خفاش در غارها جمع‌آوری شده و مورد آزمایش قرار می‌گرفت. هدف این بود که خانواده ویروس‌هایی که پیش از این کشندگی‌شان مورد سارس در سال 2002 نشان داده شده بود بیشتر مورد تحقیق قرار بگیرند.

آنچه می‌دانیم این است که این آزمایشگاه‌ها بسیار نزدیک به بازار حیوانات ووهان است که به گفته مقامات چینی ویروس از آنجا آغاز شده است. بر اساس یک سناریو، یکی از کارکنان آزمایشگاه ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شده باشد و آن دیگران منتقل کرده باشد.

حال چرا این سناریو محتمل‌تر است:

1-این نوع خفاش در فاصله 100 مایلی ووهان پیدا نمی‌شود و نمی‌توانسته است در بازار به فروش برسد؛

2- سه چهارم اولین کسانی که در شهر ووهان به ویروس آلوده شدند –من‌جمله نفر صفری کارمند آزمایشگاه- به بازار حیوانات ارتباطی نداشتند؛

3- عکس‌ها و فیلم‌هایی که از آزمایشگاه ووهان بیرون آمده نشان می‌دهد کارکنان بدون وسایل حفاظت شده در حال مطالعه و تحقیق بودند؛

4- بر اساس گزارش‌های مراکز اطلاعاتی آمریکا، کارمندان آزمایشگاه‌های تحقیقاتی چین از نبود امکانات و تخصص رنج می‌برند.

 

تهیه و تلخیص: واحد رسانه‌ای صرافی رادین

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!