آموزش گام به گام ثبت نام در بورس

بورس رکورد زد. در این روزهای هیجانی خیلی از کسانی که تا کنون هیچ معامله بورسی نکرده‌اند با سود بالای بورس ایران وسوسه شده و پا در راهی می‌گذارند که نیازمند آموزش‌های اولیه و پیشرفته است. در این مقاله ما ضمن معرفی نحوه ثبت نام در بورس و دریافت کد سجام گریزی هم به روش انجام معامله در بورس ایران می‌زنیم.

ثبت نام در بورس

دیگر شما برای معامله نیازی به حضور در تالارهای بورس را ندارید. برای ثبت نام در بورس اوراق بورس اوراق بهادار و شروع معاملاتتان در ابتدا باید دو کار انجام دهید که عبارتند از:

۱-  دریافت کد بورسی

۲ ثبت نام در سجام

برای دریافت «کد بورسی یا همان کد معاملاتی» شما به کارگزار رسمی و مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار نیاز دارید. این کارگزاران متفاوت هستند و با یک جستجوی اینترنتی دفاتر آنها را می‌توانید در شهرهای بزرگ بیابید. با مدارک لازم به نزد این کارگزاری‌ها رفته تا کد بورسی را دریافت کنید. این کد در واقع شناسۀ شما در بازار بورس محسوب می‌شود و از حرف و عدد شکل گرفته است.

کد بورسی در بیشتر کارگزاری‌ها به‌‌صورت حضوری به شخص تعلق می‌گیرد. توجه داشته باشید که صدور و دریافت کد معاملاتی رایگان است. برای این کار شما مدارک زیر را باید به کارگزاری مربوطه ببرید:

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی اشخاص حقیقی:

 • اصل و کپی شناسنامه (صفحه اول و توضیحات)
 • اصل و کپی کارت ملی
 • تکمیل فرم احراز هویت اشخاص حقیقی
 • تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقیقی در بورس کالای ایران
 • شماره حساب بانکی و شماره شبای آن

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی اشخاص حقوقی:

 • کپی آگهی رسمی تاسیس شرکت
 • کپی روزنامه رسمی آخرین آگهی تغییرات
 • کپی اساسنامه شرکت
 • کپی شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره به‌صورت کامل
 • کپی روزنامه رسمی آخرین آگهی در خصوص اعضای هیات مدیره و دارندگان امضای مجاز
 • کپی صورت‌های مالی که به تایید حسابرس قانونی رسیده باشد
 • تکمیل فرم احراز هویت اشخاص حقوقی
 • تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقوقی در بورس کالای ایران

کارگزاری‌ها مدارک و فرم‌ها را برای صدور کد بورسی به سازمان بورس ارائه می‌دهند و پس از تأیید هویت شما برای سازمان بورس احراز شده و می‌توانید به خرید و فروش سهام بپردازید.

دریافت کد سجام

پس از دریافت کد بورسی باید برای دریافت کد 10 رقمی سجام اقدام کنید. برای دریافت کد سجام نیازی به حضور نیست و شما بایستی به سامانه سجام یا سامانه جامع اطلاعات مشتریان رفته و ثبت نام کنید. کد رهگیری 10 رقمی مرجع اصلی داده‌‌ها و اطلاعات سرمایه‌گذاران در بازار بورس است. سجام متعلق به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است که زیر نظر سازمان بورس برای ایجاد سامانه‌ای یکپارچه و فراگیر و ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه‌ گذاران ایجاد شده است.

پس از ثبت نام در کارگزاری‌ها و دریافت کد بورسی، اکنون باید در سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) ثبت نام کنید، اطلاعات خود را ثبت کنید و کد رهگیری ۱۰ رقمی خود را دریافت نمایید. این سامانه درواقع مرجع اصلی داده‌ها و اطلاعات سرمایه ‌گذاران در بازار بورس است. سجام متعلق به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه است که زیر نظر سازمان بورس برای ایجاد سامانه‌ای یکپارچه و فراگیر و ارائه خدمات بهتر و سریع‌تر به سرمایه‌ گذاران ایجاد شده است.

برای ثبت نام در سجام باید به آدرس سایت https://www.sejam.ir رفته روی گزینه «ثبت‌نام در سامانه سجام» کلیک کنید و مراحل ثبت نام را انجام دهید. جداً پیشنهاد می‌کنیم که قبل از ثبت نام «راهنمای مراحل ثبت نام» را مشاهده کنید. اینفوگراف زیر مراحل ثبت نام در این سامانه را بهتر نشان داده است.

مراحل ثبت نام

1- به سایت https://www.sejam.ir/  رفته روی گزینه «ثبت‌نام در سامانه سجام» کلیک کنید.

2- شماره تلفن همراه خود را وارد کنید.

3- پیامکی برای شمار ارسال خواهد شد. با توجه به تصویر زیر کد تأیید پیامک شده را وارد کنید. اگر مشتری حقیقی و تابعیت ایرانی دارید کدملی خود را درج کنید.

4- اطلاعات نماینده:

توجه داشته باشید اطلاعات وارد شده در سامانه سجام امکان دارد متعلق به شخص شما به‌عنوان "اصیل" و یا اینکه شما به‌عنوان نماینده‌ قانونی شخص دیگری اقدام به ثبت اطلاعات در سامانه کرده باشید.

*توجه داشته باشید که نماینده‌ی قانونی باید خودش در سامانه سجام ثبت نام کرده باشد.

5- در مرحله بعد هزینه ثبت نام در سجام نشان داده می‌شود و از طریق درگاه بانکی آن را پرداخت کنید.

6- در مرحله بعدی باید اطلاعات هویتی خود را بر اساس شناسنامه و کارت ملی خود وارد نمایید.

7- مرحله بعدی مربوط به اطلاعات ارتباطی است که باید منطبق با کد پستی درج شده در کارت ملی‌تان باشد.

8- در مرحله بعد کد بورسی خود را وارد نمایید.

9- مرحله بعد مربوط به اطلاعات شغلی شما است، مواردی مانند عنوان شغل، تاریخ اشتغال، نام شرکت، سمتتان و نشانی و کد پستی محل کار خود را باید پرنمایید.

10- در فرم بعدی باید اطلاعات مالی خود را پر نمایید توجه نمایید باید وضعیت فعلی خود را به‌صورت صحیح وارد نمایید.

۱1- در این مرحله باید اطلاعات حساب‌های بانکی فعالتان وارد نمایید. توجه نمایید این این حساب باید مختص به شخص شما باشد. البته این نکته را هم عنوان کنم که بعدا قادر خواهید بود که از طریق سامانه سجام حساب‌های بانکی جایگزین خود را معرفی نمایید.

۱2- در نهایت در فرم تعهدات، باید درستی اطلاعات قبلی خودتان را تائید نمایید و در صورت اشتباه میتوانید هر یک از موارد را تصحیح کنید.

***

پس از پایان ثبت نام در بورس، استعلام اطلاعات وارد شده توسط فرد از مراجع ذی‌صلاح گرفته می‌شود و پس از آن کد پیگیری ۱۰ رقمی برای شماره‌ همراه وارد کرده در سامانه ارسال می‌شود. سپس باید برای احراز هویت حضوری به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان منتخب دولت مراجعه کرده و با ارائه‌ کارت ملی و کد پیگیری ۱۰ رقمی مراحل نهایی را انجام دهید.

توجه: در سامانه سجام با مراجعه به قسمت مشاهده وضعیت و واردکردن شماره موبایل و شماره ملی‌تان می‌توانید وضیعت خود را در مراحل ثبت نام در بورس مشاهده کنید.

پس از طی این مراحل، اکنون قادر هستید معاملات خود را در بورس اوراق بهادار آغاز کنید.

انجام معاملات در بورس

معامله در بورس اوراق بهادار و ثبت درخواست خرید یا فروش سهام از طریق کارگزاری‌ها به چند روش انجام می‌شود:

 • مراجعه حضوری به کارگزاری و درخواست خرید یا فروش سهام
 • درخواست تلفنی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام
 • درخواست اینترنتی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام
 • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود شخص، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)

1- درروش اول می‌توانید به‌صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری خود مراجعه کنید و سفارش خود را با پر کردن "فرم سفارش خرید یا فروش" ثبت کنید. این روش دیگر قدیمی شده است و اکنون کمتر انجام می‌شود.

2- درروش بعدی برای ثبت نام در بورس می‌توانید به‌صورت تلفنی با کارگزاری خود تماس بگیرید و با وصل شدن به سیستم ثبت سفارش تلفنی، با نام کاربری و کلمه عبوری که شرکت کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد سفارش خود را ثبت کنید.

3- در ثبت سفارش خود را به‌صورت اینترنتی انجام می‌دهید. درواقع می‌توانید در هر ساعتی از شبانه‌روز با مراجعه به وب‌سایت ثبت سفارش‌های شرکت کارگزاری، درخواست خرید یا فروش خود را ثبت کنید.

4- اما درروش آخر، به‌جای اینکه شما سفارش خود را از طریق کارگزاری ثبت کنید و کارگزار سفارش شما را در ساعات معامله در سامانه خرید و فروش بورس وارد کند، این کار را شخصاً خودتان در ساعات معامله انجام می‌دهید (اگر هم در خارج از ساعات معامله قصد ثبت سفارش دارید باید از روش‌های دوم یا سوم استفاده کنید). در این روش شرکت کارگزاری در صورتی که دارای حداقل مدرک دیپلم باشید، سیستم معاملات آنلاین را در اختیار شما قرار می‌دهند. درروش مستقیم، برای شخص امکان خرید و فروش آنی و لحظه‌ای سهام وجود دارد و به‌محض واردکردن سفارش خرید یا فروش، درخواست شما بدون نیاز به کارگزار در سیستم ثبت می‌شود. پس از آن نیز می‌توانید اطلاعات سهام و قیمت‌ها را به‌صورت لحظه‌ای و آنلاین در سایت مدیریت فناوری بورس (tsetmc) پیگیری کنید و آخرین اطلاعات صورت‌های مالی شرکت‌ها را نیز در سایت کدال مشاهده کنید.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!