دلار و سکه در کانال صعودی

در هفته سوم اردیبهشت‌ ماه دلار و سکه روند صعودی با شیب کمی را تجربه کردند. از این منظر می‌توان گفت این بازار تا حدودی از ثبات برخوردار شده است. گمان بر این است که جذب نقدینگی در بورس تهران در ثبات بازار دلار و سکه تأثیرگذار باشد. همچنین به دلیل مدیریت ارزی در سامانه نیمایی و دیگر تدابیر اندیشیده شده در مورد عرضه و تقاضا دیگر نمی‌توان انتظار جهش قیمت ارز را داشت.

بیشتر بخوانید:
تغییرات دلار و سکه در نیمه دوم اردیبهشت
پیش‌بینی کاهش قیمت طلا و ثبات ارز در این هفته

قیمت دلار در هفته سوم

روز شنبه 13 اردیبهشت ماه دلار به قیمت 15 هزار و 500 تومان در بازار تهران به فروش رفت. در آخر هفته روز پنجشنبه ساعت 2 بعدازظهر دلار تهران به قیمت 15هزار و850 تومان رسیده بود. بیشترین و کمترین قیمت دلار تهران در این هفته به ترتیب برابر 15 هزار 850 تومان و 15 هزار و 600 تومان بود.

صرافی ملی در روز شنبه با نرخ فروش 15 هزار و 600 تومان آغاز به کار کرد. تا روز سه‌شنبه در نرخ دلار در همین قیمت باقی ماند و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه با قیمت دلار در این صرافی با 200 تومان افزایش به عدد فروش 15هزار و 700 تومان رسید.

نمودار زیر کمینه، بیشینه، قیمت گشایش و قیمت پایانی دلار را در هفته سوم از 13 تا 18 اردیبهشت را نشان می‌دهد.

 روز شنبه دلار روند صعودی داشته است و همانگونه که از شمع‌های نمودار (کندل‌ها) مشخص است از ابتدای روز بدون هیچ گونه پس رفتی روند افزایشی داشته است. روز یکشنبه با قیمت تمام شده شنبه بازار کار خود را تمام می‌کند اما این روند نزول یافته و در ساعاتی قیمت به 15هزار و 600 می‌رسد، گرچه به بالا بازگشته و قیمت در عدد 15 هزار 680 کار خود را تمام می‌کند. روز دوشنبه قیمت دلار هیچ تغییری نمی‌کند و روی 15 هزار 700 ثابت می‌ماند. چهارشنبه نیز روند صعودی قیمت دلار ادامه پیدا می‌کند و در مانند شنبه تا انتهای روز سیر صعودی دلار باقی می‌ماند و در انتها به عدد 15 هزار 800 می‌رسد. روز پنجشنبه بالاترین قیمت دلار هفته رقم می‌خورد و دلار در 15 هزار 850 به فروش می‌رسد و در همان قیمت نیز بازار کار خود را پایان می‌دهد.

نمودار بالا متوسط قیمت دلار در هفته سوم اردیبهشت ماه را نشان می‌دهد. همانگونه که مشخص است متوسط قیمت دلار از روند صعودی ثابتی در این هفته برخوردار بوده است.

نمودار بالا نیز انحراف معیار قیمت دلار از قیمت متوسط را نشان می‌دهد که نمایانگر پراکندگی قیمتی نسبت به میانگین است. همانگونه که مشخصه قیمت‌های میانگین صعودی است کمترین انحراف از معیار مربوط به روز سه‌شنبه و چهارشنبه است که در وسط هفته قرار داشتیم و عملاً قیمت با قیمت متوسط هفته برابر یا نزدیک بود.

سکه در هفته سوم

سکه در ابتدای هفته کار خود را با قیمت 6 میلیون 550 هزار تومان آغاز کرد. روز پنجشنبه قیمت سکه به عدد 6 میلیون و 720 هزار تومان رسیده بود. بیشینه قیمت سکه در این هفته به نرخ 6 میلیون و 720 هزار تومان رسید. در مقابل کمینه قیمت سکه در این هفته نیز برابر 6 میلیون و 420 هزار تومان بود.

نمودار زیر تغییرات قیمت سکه نسبت به روزهای هفته  با مشخص شدن قیمت گشایش، بیشینه قیمت ،کمترین قیمت و قیمت پایانی رسم شده است.

به جز روزهای شنبه و یکشنبه که قیمت سکه روند نزولی پیدا کرده است قیمت سکه در طول هفته با شیب ملایمی به شکل صعودی بالا رفته است. به توجه به پیوستگی قیمت دلار و طلا این روند پیوسته کاملاً موجه است.

نمودار میانگین قیمتی نیز پیوستار صعودی قیمت سکه را از روز 13 تا 18 اردیبهشت به روشنی نشان می‌دهد.

انحراف معیار به معنای پراکندگی قیمتی نسبت به مقدار میانگین است. در نمودارهای زیر سعی شده است با دقت این تغییرات مشخص و ثبت گردد.

تهیه و تولید: واحد تحلیل و توسعه رادین

 

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!