دلالان خودرو در لاین سرعت

با اعلام شرایط خرید و فروش خودرو از میانه دیروز، دلالان بازار به فعالیت‌های خود سرعت بخشیدند و تا با کاهش سود ناشی از شرایط جدید مواجه نشوند.

آگهی‌ روزنامه‌ها، سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خودرو از میانه دیروز تا امروز با موجی از عرضه خودرو مواجه شده است. به گونه‌ای که در میان آگهی‌ها حتی خودروهای صفر نیز به چشم می‌خورد.

این اتفاق بعد از آن افتاد که روز گذشته ستاد تنظیم بازار با همکاری شورای رقابت، نحوه فروش و عرضه خودروهای صفر کیلومتر از سوی خودروسازان را تعیین کرد. بر اساس شیوه نامه جدید خودروسازان باید ۶۰ درصد تولیدات خود را به منظور ایفای تعهدات قبلی اختصاص دهند و مابقی را در قالب طرح‌های فروش فوق‌العاده به دست مصرف‌کنندگان برسانند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات تصمیم نهایی قیمت‌گذاری خودرو

دلالی و عرضه پایین کارخانه، ریشه افزایش قیمت خودرو

دلیل جهش قیمت‌ خودرو در فضای رکود چیست؟

دور جدید نرخ‌گذاری خودرو

ستاد تنظیم بازار راه را بر معاملات خودرو بسته است و ضمن اینکه سود مشارکت برای خودروهای ثبت نامی صفر تعیین شده تا تنها با استفاده از این فاکتورها، خودرو به دست مصرف‌کنندگان واقعی برسد. نکته حائز اهمیت در این میان آن است که قیمت خودروها در حاشیه بازار، نباید بیشتر از ده درصد نسبت به نرخ کارخانه‌ای، با افزایش مواجه شود. به نحوی که اگر مثلاً قیمت یک پراید ۱۱۱ معادل ۴۲ میلیون تومان درب کارخانه است، نرخ آن در سطح بازار نباید بیشتر از ۴۶ میلیون و ۲۰۰ تومان باشد. چراکه نه تنها معامله به صورت رسمی ثبت نمی‌شود، بلکه شماره‌گذاری نیز ممکن است دچار مشکل شود.

به همین دلیل است که بسیاری از دلالان که پیشتر به امید سودهای بیش از 40 میلیون تومان در مورد پراید وارد این بازار شده بودند هم اکنون در صددند که زودتر سود کمتر را دریافت کرده و از بازار بیرون بروند. بسیاری از افرادی که خودروهای خود را برای فروش با نرخ بالاتر در پارکینگ نگه داشته بودند اکنون فروشنده شدند و حجم آگهی‌ها به شدت افزایش یافته است.

در واقع، بسیاری از بیم ورود دستگاه‌های نظارتی که روز گذشته ستاد تنظیم بازار بر نقش پررنگ آنها تاکید کرده است، بر معاملات خودرو نگران شده و اقدام به عرضه بیشتر محصولات کرده‌اند؛ بنابراین روند عرضه خودرو در بازار سرعت گرفته است.

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!