افزایش قیمت ارز در سایه بازارهای موازی

افزایش قیمت ارز در سایه بازارهای موازی

رشد قیمت‌‍‌ها در بازار خودرو و سایر بازارهای جذاب سرمایه‌گذاری از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت‌‍‌های بازار ارز شده است.

به گفته رئیس کانون صرافان نباید همه توجه را روی ارز گذاشته و از مدیریت سایر بازارهای موازی غفلت کنیم. «کامران سلطانی‌زاده» درباره رشد قیمت‌‍‌ها در بازار ارز، گـفت: همه فاکتورها و عوامل اقتصادی به هم مرتبط بوده و بازارهای مختلف از یکدیگر تاثیر می‌گیرند.

در هفته‌های اخیر بازارهای موازی مانند خودرو با رشد قیمت‌ها روبرو بوده است و به گفته رئیس کانون صرافان خرید و فروش ارز به تبع آن افزایش یافته است. البته سلطانی‌زاده گفت در بسیاری از موارد به دلیل فاصله قیمتی نرخ صرافی و نرخ بازار آزاد (فرصت آربیتراژی) عمده خریداران ارز افرادی هستند که ارز را از صرافی‌ها خریده و برای فروش به بازار آزاد می‌برند.

سلطانی زاده این گروه دلالان و واسطه‌ها را همان گروهی می‌داند که در زمان‌هایی که قیمت ارز افزایش می‌یابد، فعالیت ‌آنها نیز زیادتر شده با افت قیمت‌ها فعالیت آنها کاهش می‌یابد. برای همین هرچه فاصله قیمت ارز و بازار آزاد کمتر باشد شلوغی جلوی صرافی‌ها نیز کمتر است.

بیشتر بخوانید:

عوامل عمده موثر بر بازار ارز

 اصلاحات ساختاری در دستور کار نظام اقتصادی

بازار متشکل و نظام عملکردی آن

سامانه نیمایی چیست و چه مزایایی دارد؟

تاثیر منفی نوسانات قیمتی بازارهای موازی و خودرو بر بازار ارز

سلطانی‌زاده درباره علت رشد قیمت‌‍‌ها در بازار ارز گفت: در دوره های مختلف، بازارهای موازی تاثیر منفی بر بازار ارز داشته اند؛ به عنوان مثال افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر از عوامل تاثیرگذار بر بازار ارز بوده به طوری که قیمت ارز از این موضوع تاثیر گرفته است.

رییس کانون صرافان گفـت: همه بازارها به هم وابسته و از یکدیگر تاثیر می پذیرند، بنابراین باید همه آنها را رصد و مدیریت کرد. در دو سال  گذشته مدیریت همزمان و هدفمند و همچنین کنترل فضای مجازی در اکثر بازار هایی که فضای کاذب روانی داشتند، موجب کنترل خوبی شده بود.

وی افزود: در صورتی که یک بازار مانند ارز را تحت کنترل گرفته و مدیریت کنیم، اما سایر بازارها مانند خودرو را به حال خود رها کنیم، مشکل ساز خواهد شد و تحولات قیمتی و نوسان های شدید در آن بازار، بر سایر بازارها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

سلطانی‌زاده اضافه کرد: این روزها بازار خودرو و رشد قیمت‌‍‌ها در آن،  باعث نوسان در سایر بازارها از جمله ارز شده و اثر منفی ‌روانی بر سایر بازارها بر جای گذاشته است.

رییس کانون صرافان تاکید کرد: نباید همه توجهات روی ارز باشد و از سایر بازارها مثلا خودرو غفلت کنیم.

 

 

 

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!