بازار کساد دلالان خودرو و کاهش شدید قیمت‌ها

بازار کساد دلالان خودرو و کاهش شدید قیمت‌ها

بعد از روزها مسابقه فروشندگان خودرو برای افزایش قیمت و بازی دلالان، امروز بعد از راهکار وزارت صمت برای مهار واسطه‌ها بازار خودرو روند نزولی پیدا کرده است.

از همان ابتدا که خریداران با قیمت‌های نجومی خودرو در بازار آزاد روبرو شدند بسیاری از کارشناسان می‌گفتند که این قیمت‌ها حباب دارد و غیرواقعی است. کاهش بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار ارز و خطر سقوط بورس در کنار رکود مسکن بسیاری را به سمت تنها بازار باقی مانده یعنی خودرو کشانیده است.

اکنون بر اساس آگهی‌ها و اپلیکیشن‌های خرید، برخی از خودروها با افت 5 تا 20 میلیونی در بازار عرضه شدند.  البته گفتنی است که قیمت خودروهای بازار هنوز به کارخانه نزدیک نشده است. مسئولان وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) همچنان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان همچنان تأکید دارند که خریداران از خرید خودرو در شرایط حال حاضر اجتناب کنند.

مسئولان وزارت صمت و بسیاری از خودروسازان، مشکلات افزایش مهارگسیخته بازار را به حضور دلالان در این عرصه نسبت می‌دهند. البته بسیاری از فعالان عرصه خودرو نیز کاهش محسوس عرضه خودرو در بازار و در بین نمایشگاه‌داران را دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها می‌دانند.

با خبر افزایش خودروهای ناقصی در پارکینگ‌های ایران خودرو این گزاره تا حدود زیادی تأیید شد.  به گفته رضا شیوا، رئیس شورای رقابت.شرایط فعلی صنعت خودرو با مشکل تحریم‌ها رو به رو است و با توجه به این که تولید خودروها بین 20 تا 30 درصد ارزبری دارد، خودروسازان برای تهیه ارز با مشکلاتی رو به رو هستند.

این مشکلات ارزی دامن خودرو سازان را گرفته است و مانع از ورود تجهیزات و قطعات مورد لزوم می‌شود. قطعاتی که بیشینه آن از چین تأمین می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دلالان خودرو در لاین سرعت

جزئیات تصمیم نهایی قیمت‌گذاری خودرو

دلالی و عرضه پایین کارخانه، ریشه افزایش قیمت خودرو

دلیل جهش قیمت‌ خودرو در فضای رکود چیست؟

بازار کساد خودرو

با وجود کاهش محسوس قیمت پراید که تا 90 میلیون تومان نیز بالا رفته بود هم‌اکنون پراید 67 میلیون تومانی نیز خریدار ندارد. پژو 405 نیز که در ابتدای هفته تا 150 میلیون تومان بالا رفته بود امروز با قیمت 127 میلیون تومان عرضه می‌شود ولی برای همین قیمت نیز مشتری پیدا نمی‌شود.

قیمت تیبا نیز در بازار با افت 10 میلیون تومانی به 80 میلیون تومان رسیده است. : پژو پارس هم با کاهش 7 میلیون تومانی قیمت در بازار روبرو شده و امروز با قیمت 143 میلیون تومان عرضه می شود.

به گفته علی ملااحمدی یکی از فعالان عرصه خودرو مراجعه‌کننده‌ای در بازار نداریم و همه منتظر اجرایی شدن دستورالعمل جدید شورای رقابت برای قیمت گذاری خودرو هستند.

 

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!