حل معمای امضافروشی در گزارش مرکز آمار

حل معمای امضافروشی در گزارش مرکز آمار

مرکز آمار ایران برای اولین بار قیمت و نرخ رشد 71 قلم کالا و خدمات ساختمانی را منتشر کرد. با شفافیت ایجاد شده در نرخ حقوق‌ و دستمزدها یکی از سئوالات همیشگی بازار ساخت‌وساز یعنی دلیل امضافروشی مهندسان بیشتر مشخص شد.

طبق گزارش 42 قلم کالا و 29 نمونه دستمزدهای مرتبط با عوامل انسانی در ساخت‌وساز پایتخت منتشر شده است. در این گزارش تغییرات قیمت‌ها در بازه زمانی یکساله منتهی به زمستان 98 گنجانده شده و به ایت ترتیب امکان برآورد هزینه‌های ساخت‌وساز امکان‌پذیر شده است. فیش حقوقی کارگران، استادکاران، بناها و همچنین مهندسان ساختمانی در آمار جدید گنجانده شده است. پیش از این مرکز آمار تنها تغییرات شاخص نهادهای ساختمان های مسکونی شهر تهران در هر فصل و تغییرات آن را نسبت به فصل قبل و مدت مشابه سال‌های گذشته اعلام می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

100 هزار میلیارد تومان دارایی دولت در راه بورس

25.5  میلیارد دلار درآمد از قاچاق کالا و ارز

حقوق مهندسان برابر کارگران

جزئیات حقوق‌ها و دستمزدها نشان می‌دهد که حقوق مهندسان در سال 98 نسبت به سال پیش 21 درصد افزایش یافته. در همین بازه زمانی دستمزد کاشی‌کاران ۳۴ درصد، نجاران ۳۰ درصد و کارگران ساختمانی ساده ۲۴ درصد رشد کرده است که میزان رشد متوسط دستمزد این عوامل ساختمانی بیش از میانگین رشد دستمزد مهندسان بوده است.

با مقایسه دستمزدها و حقوق‌های عوامل انسانی فعال در ساخت‌وساز مشخص می‌شود که عملاً تفاوت زیادی میان حقوق ماهانه مهندسان به‌عنوان مسئول اصلی هدایت عوامل انسانی و هدایت کننده کارگران و استادکاران  که عوامل زیردست آنها وجود ندارد. وقتی بین دستمزد مهندسان و کارگران و نیروی غیرماهر تفاوت محسوسی وجود نداشته باشد دو رویداد غیرقابل اجتناب خواهد افتاد: نخست عدم نظارت کافی مهندسان بر روی پروسه ساخت‌وساز و دیگری امضافروشی که سال‌ها دامن‌گیر صنعت ساختمان کشور شده است.

افزایش متوسط دستمزدها

گزارش جدید مرکز آمار اولین گزارش کاملی از جزئیات قیمتی و تغییرات هزینه‌ در بازار ساخت و ساز است. انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی و دستمزد انواع عوامل انسانی ساخت مسکن در این گزارش آورده شده است. بر همین اساس دستمزد 29 شغل ساختمانی در بازار ساخت و ساز در بازۀ زمانی زمستان 98 نسبت به سال پیش از آن با میانگین رشد 26 درصدی همراه شدند.

همچنین هزینه ساخت‌وساز در شهر تهران با لحاظ تغییرات شاخص قیمت مصالح ساختمانی و همچنین دستمزد عوامل ساخت مسکن بدون محاسبه تغییرات قیمت زمین، در سال ۹۸ با ۴۵ درصد رشد نسبت به سال ۹۷ مواجه شده است.

در این گزارش برای اولین‌بار میانگین دستمزد عوامل انسانی ساخت‌وسازها شامل بنا و کارگر (ساده، ماهر، استادکار و...) و همچنین مهندسان ساختمانی اعلام و میزان افزایش آن در زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۷ نیز برآورد شده است. بر این اساس، میانگین حقوق ماهانه عوامل همه ۲۹ شغل ساختمانی شامل کارگران و بناها و همچنین مهندسان ساختمانی در زمستان سال ۹۸ معادل ۲ میلیون و۵۰۰ هزار تومان بوده است. این میزان برای کارگران و بناهای ماهر به‌طور متوسط معادل ۴ میلیون تومان و برای مهندسان ساختمان معادل متوسط ماهانه ۵ میلیون تومان اعلام شده است.

50 درصد افزایش قیمت در آبگرمکن

بیشترین میزان رشد قیمت در ۴۹ قلم انواع کالاها و مصالح ساختمانی مربوط به تجهیزات و مصالحی همچون آبگرمکن بوده است که تامین قطعات آن وابسته به واردات است. میانگین قیمت آبگرمکن در زمستان ۹۸ در مقایسه با زمستان ۹۷ بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

در همین بازه زمانی میانگین قیمت مصالح ساختمانی معدنی همچون انواع سنگ و میلگرد معادل ۴۰ درصد و سایر مصالح حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که در این بازه زمانی میانگین قیمت ۴ گروه مصالح ساختمانی دیگر نیز از رشد قابل‌توجهی برخوردار شده است.

در زمستان ۹۸ در مقایسه با زمستان ۹۷ میانگین قیمت گروه بتن و میلگرد ۳۵ درصد، گروه پروفیل، درب و پنجره ۵۷ درصد و انواع سنگ ۴۰ درصد افزایش داشته است. میانگین قیمت انواع میلگرد نیز در این بازه زمانی با رشد ۴۰درصدی همراه شده است.

 

 

 

 

اولین نفری باشید که در مورد این مطلب نظر می دهید!